Zamknij

Nie żyje Maciej Morawski, Honorowy Obywatel Kościana

07:02, 07.06.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:11, 07.06.2021
Skomentuj
Maciej Morawski zmarł w niedzielę, 6 czerwca w Paryżu. Był dziennikarzem, publicystą i wybitnym działaczem emigracyjnym, prze wiele lat pracował jako korespondent Radia Wolna Europa. Miał 91 lat.

Maciej Morawski urodził się 20 września 1929 r. w Poznaniu. Był synem dyplomaty i pisarza Kajetana Dzierżykraj-Morawskiego - ambasadora Polski we Francji przy rządzie Wolnych Francuzów gen. de Gaulle`a. Dzieciństwo spędził w Jurkowie (gmina Krzywiń). W czasie II wojny światowej mieszkał w Małej Wsi, Warszawie i Belsku koło Grójca, od września 1944 roku był żołnierzem Armii Krajowej w drużynie łączności w Belsku. W Kościanie, w styczniu 1946 r., zdał maturę, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wkrótce wyjechał jednak do swego ojca do Paryża, gdzie kontynuował studia na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu w Paryżu Akademii Handlowej w Paryżu, następnie w Instytucie Wyższych Studiów Europejskich Uniwersytetu w Strasburgu.

Współpracę z Radiem Wolna Europa Maciej Morawski podjął w latach 50., a w roku 1965 stał się etatowym pracownikiem RWA, a także bliskim współpracownikiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uznawany za jednego z najlepszych polskich korespondentów informacyjnych RWE. Do końca życia był bardzo aktywny zawodowo: publikował książki, prowadził bloga, a także udzielał się w mediach społecznościowych.

Doceniony i uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Zasłużony dla tolerancji",  Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2007). Laureat nagrody im. Świętego Brata Alberta. 9 listopada 2001 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Krzywiń, a 23 sierpnia 2012 r. - Honorowe Obywatelstwo Kościana.

Mimo, że do końca życia pozostał na emigracji, Ziemię Kościańską i sam Kościan odwiedzał często. Ostatni raz we wrześniu 2016 r. Jego wizyta była związana z promocją trzeciego tomu książki z serii "Dwa Brzegi: Zapiski weterana zimnej wojny". Otrzymał również wówczas medal przyznany przez marszałka "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego", a także świętował swoje 87 urodziny.

- Zawsze przyjazd do Kościana jest dla mnie wielkim wydarzeniem, wielkim wzruszeniem, bo to jest moje ukochane miasto. Cieszę się, że tym razem przyjechałem z moją córką Natalią  i powierzam miastu Kościanowi opiekę nad nią i moimi wnuczkami - mówił wówczas Maciej Morawski.

Z kolei 27 listopada 2019 r. w Kościańskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór, podczas którego świętowano 90. urodziny Macieja Morawskiego połączone z promocją pamiątkowej publikacji "Weteran Zimnej Wojny" w opracowaniu zbiorowym pod redakcją T. Masłowskiej i J. Zielonki wydane przez Instytut im. Stefana ,,Grota" Roweckiego w Lesznie oraz Urząd Miasta Kościana. Stan zdrowia nie pozwalał już na przyjazd jubilata, ale przesłał wówczas specjalny list skierowany do kościaniaków.

- Chociaż od 75 lat jestem paryżaninem, to czuję się kościaniakiem - pisał Maciej Morawski. - Bo miasto, Ziemia Kościańska i jej mieszkańcy zawierają w sobie to, co w każdym człowieku bardzo ważne, a więc dobroć i prawość, przywiązanie do wiary naszych przodków, patriotyzm i głębokie umiłowanie Ojczyzny.

Podczas wizyty Macieja Morawskiego w Kościanie w styczniu 2014 r. przeprowadziliśmy z nim rozmowę zatytułowaną: Kościan - europejskie miasto.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%