Zamknij

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?

10:47, 28.12.2020 Redakcja Aktualizacja: 10:15, 29.12.2020
Skomentuj
W połowie stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów, nauczycieli i pracowników mundurowych. Na szczepienia będzie się można zapisać (od razu na dwa terminy dawek szczepionki): pod numerem telefonu 989, poprzez Internetowe Konto Pacjenta oraz podczas wizyty w przychodni Państwowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pod numerem 989 specjalną infolinię, gdzie można uzyskać wszystkie informacje na temat szczepień. Po 15 stycznia ta infolinia zamieni się w numer, pod którym będzie można się zapisać na szczepienie.

Jak zapisać się na szczepienie?

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się w I kwartale 2021 r. Poszczególne jej etapy to:

1. Rejestracja - online:
- przez infolinię (pod numerem 989) lub u lekarza POZ,
- na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
2. Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza.
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.

Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej.

Gdzie mogę się zaszczepić?

Szczepienia będą realizowane w:
- przychodniach (POZ),
- szpitalach,
- szpitalach rezerwowych,
- u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Obecnie ustalane są punkty szczepień. Informacje o miejscach, w których będzie można się zaszczepić zostaną wkrótce podane do wiadomości.

Co należy wiedzieć o szczepieniu przeciw COVID-19?

Idąc na szczepienie przygotuj listę przyjmowanych leków, którą będzie można pokazać lekarzowi (szczególnie istotne są leki obniżające odporność oraz hamujące krzepnięcie krwi).

Status osoby zaszczepionej

Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Radykalnie ogranicza ono możliwość zachorowania i transmisji wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym, osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%