Zamknij

Ruch rowerowy w tunelu na Młyńskiej

10:38, 06.08.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:24, 06.08.2020
Skomentuj
Rowerzyści przemieszczający się nowym tunelem w Kościanie zastanawiają się, czy powinni poruszać się jezdnią, czy też oddzielonym barierkami chodnikiem. Większość wybiera ten drugi wariant, ale czy jest on zgodny z przepisami?

Spoglądając na nowy tunel można odnieść wrażenie, że trochę zapomniano przy jego projektowaniu o rowerzystach. Chodnik jest bowiem zbyt wąski, by zmieściły się na nim zarówno osoby na rowerach, jak i piesi. Szczególnie w sytuacji, gdy jedzie większa grupa rowerzystów lub trzeba ominąć pieszego z wózkiem. Dodatkowo niebezpieczną sytuację mogą spowodować osoby poruszające się jednocześnie rowerami w przeciwnych kierunkach.

Z kolei jazda na rowerze jezdnią także wydaje się nie do końca bezpieczna. Kierowcy samochodów rozwijają bowiem dość dużą prędkość wjeżdżając do tunelu, a droga nie jest zbyt szeroka, by w razie konieczności sprawnie wyminąć rowerzystę.

Jak zatem powinien poruszać się w tunelu rowerzysta? - Należy stosować się do obowiązującego oznakowania - wyjaśnia Paulina Piechowiak z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie. - Oznacza to, że rowerzyści powinni poruszać się ścieżką pieszo-rowerową do momentu dojazdu do tunelu, natomiast tuż przed nim, zarówno od strony ul. Łąkowej jak i Młyńskiej, jest znak informujący o zakończeniu ścieżki rowerowej. W związku z tym od tego miejsca rowerzyści mają kierować się na jezdnię i po niej przejechać drogę pod wiaduktem kolejowym, natomiast po drugiej stronie ponownie wjechać na ścieżkę pieszo-rowerową.

Z uwagi na fakt, że  w okolicach tunelu znajdują się przejścia dla pieszych, trwają prace nad wprowadzeniem dodatkowego oznakowania. - Naczelnik ruchu drogowego KPP w Kościanie jest w trakcie uzgadniania wprowadzenia dodatkowego oznakowania "Uwaga, piesi!", by kierowcy zachowali czujność i zwalniali jadąc tunelem - mówi Paulina Piechowiak.

Takie oznakowanie ma na celu spowodowanie, że kierowca będzie ostrożniejszy zarówno wobec pieszych, jak i rowerzystów.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%