Zamknij

Kto pomógł kościańskiemu szpitalowi?

15:03, 24.06.2020 Redakcja Aktualizacja: 15:03, 24.06.2020
Skomentuj
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie w okresie największego zagrożenia koronawirusem spotkał się z wyjątkowym wsparciem samorządów, instytucji, fundacji, przedsiębiorstw i mieszkańców.

Zagrożenie koronawirusem sprawiło, że oczy wszystkich zwróciły się w kierunku szpitali i personelu medycznego. - Naszym najważniejszym i nadrzędnym celem podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2  było zapewnienie w tej niecodziennej i wyjątkowej sytuacji odpowiednich warunków funkcjonowania szpitala, a przede wszystkim bezpieczeństwa pracy personelu medycznego realizującego świadczenia zdrowotne. Powszechne zrozumienie dla tego zadania władz powiatu, samorządów, ale przede wszystkim mieszkańców i po prostu życzliwych ludzi przeszło moje najśmielsze oczekiwania - przyznaje Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie. - Dziękuję wszystkim za bezcenne gesty solidarności, które pokazały, że w trudnych chwilach potrafimy być razem. Wszystkie otrzymane środki i dary zostaną wykorzystane dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów.

Kościański szpital otrzymał różnorodne wsparcie. Obecny stan epidemii jest okazją do wymienienia i wyróżnienia wszystkich, którzy pomogli szpitalowi.

Samorządy
W tegorocznym budżecie powiat kościański zabezpieczył na ochronę zdrowia ponad 1 mln 377 tys. zł. Z tego ponad 813 tys. zł zostanie przeznaczonych na inwestycje, w tym 650 tys. zł na dokończenie budowy sterylizatorni i na zakup jej wyposażenia. Poza tą kwotą zakupił za 80 tys. zł urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń tzw. zamgławiacz. Dodatkowo przekazał środki ochrony osobistej oraz płyny dezynfekcyjne.

Ponadto po 50 tys. złotych przekazały gminy Kościan i Śmigiel. Za te pieniądze zakupiono środki ochrony osobistej, defibrylator, kardiomonitory, dwa łóżka szpitalne, wózek transportowy dla pacjentów, półmaski z filtrami dla Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM). Miasto Kościan przekazało szpitalowi kwotę 30 tys. zł. Zakupiono za nie środki ochrony osobistej. Za 25 tys. zł przekazanych przez gminę Czempiń kupiono maseczki specjalistyczne oraz półmaski z filtrami dla ZRM. Gmina Krzywiń zakupiła  maseczki chirurgiczne i półmaski z filtrami dla ZRM.

Fundacje
Znaczące wsparcie SP ZOZ w Kościanie otrzymał także od fundacji. Fundacja TVN przekazała 100 tys. zł z przeznaczeniem na zakup środków ochrony osobistej. Fundacja PGNiG zakupiła respirator transportowy o wartości 67 tys. zł. Taki respirator przekazała także Fundacja "Zanurzeni w miłości". Fundacja  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała maski chirurgiczne, kombinezony, maski specjalistyczne, przyłbice. Podobny sprzęt ochronny, w tym rękawice Fundacja SIE POMAGA. Fundacja z Marzeniami przekazała środki ochrony osobistej, ozonator i wodę.

Szpital otrzymał także pomoc od Fundacji PKO, która podarowała kombinezony i maseczki chirurgiczne. Maseczki chirurgiczne dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego przekazała Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Pomocy, w tym środków ochrony osobistej, udzieliła Fundacja Polsat.

Bank, firmy i osoby prywatne
Pomocną dłoń do szpitala, przekazując 8 tys. zł wyciągnął Bank Spółdzielczy w Kościanie. Za środki przekazane przez bank zakupiono zestaw do ciągłego podawania leków tzw. pompę infuzyjną.

Przedsiębiorstwa, w tym Ziemi Kościańskiej, które wsparły szpital przekazując m.in. środki ochronne, materiały dezynfekujące, wodę to: BEJOT sp. z o. o., P.P.H.U. MAGIK Piotr Domagała, FOLPLAST Sp. z o. o. Sp. k., COCCODRILLO S.A., MAXIM Ceramics Sp. z o. o. Sp. k., TOP FARMS Wielkopolska, Instal - Filter S. A. , Gabinet Okulistyczny "OCULUS" Magdalena Turek, WIDPOL S.C., PreZero Service Zachód Sp. z o.o., Cukiernia Miniaturka A.M. Tycner, KOM-EKO Sp. z o. o., LIVMED, EUROCASH SP. A., LIDL Sp. z o. o. Sp., Stowarzyszenie krok do przodu, Polpharma, TEVA, Politechnika Poznańska, Celtech Sp. z o.o., PSP Kościan, Nutricia, MedJohnson, USP Zdrowie, Jadłodzielnia - Mosina, Laurami Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe FUNGI - CHEM, P.H.U. BAS Jacek Kopienka, Campio Food Sp. z o. o., Zakład Przetwórstwa Mięsnego E. M. K. Smolarek, HAIR&BEAUTY Leszno, Kibice LECHA Poznań, Pracownicy Urzędu Miejskiego, KLUB ROTARY Kościan, Hufiec ZHP Mosina, TFP-Grafika Sp. z o. o..

- Szczególnie cenny dar dla szpitala to respirator, kardiomonitor i waga dla noworodków o wartości 100 tys. zł, które zakupiły i podarowały nam cztery kościańskie firmy: BEJOT sp. z o. o., P.P.H.U. MAGIK Piotr Domagała, FOLPLAST Sp. z o. o. Sp. k., COCCODRILLO S.A. - przyznaje dyrektor Maćkowiak. - Z wielkim odzewem spotkała się akcja firmy Maxim, nad którą patronat objął Starosta Kościański. W ramach akcji  "Nasi Herosi", dochód ze sprzedaży specjalne przygotowanych kubków w całości przeznaczony był na potrzeby szpitala. Sprzedano blisko 2700 kubków. To niezwykle pozytywna inicjatywa.

Wyjątkowa pomoc to także wpłaty finansowe od osób prywatnych - Słowa podziękowania pragnę także skierować do pana Mariana Kurasiaka i jego pracowników za codzienne wsparcie realizowane od pierwszych dni epidemii. Dziękuję również panu Maciejowi Rychterowi za pomoc nie tylko w czasie epidemii oraz za niezwykłe zaangażowanie bezpośredniemu koordynatorowi akcji WsparcieDlaSzpitala, panu Aleksandrowi Dobrasiowi - dodaje Wojciech Maćkowiak. 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%