Zamknij

Śmieciowe zmiany od stycznia

07:53, 25.11.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 01:46, 11.02.2020
Skomentuj
Najważniejszą zmianą związaną z odpadami, która czeka nas od nowego roku, będzie wprowadzenie nowej frakcji bioodpadów. Ponadto obowiązek segregacji zacznie obowiązywać wszystkich.

Od stycznia mają również wzrosnąć stawki za wywóz śmieci. Niektóre związki już ustaliły nowe kwoty. Póki co osoby zamieszkujące na terenie Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT (m.in. miasto i gmina Kościan oraz gmina Czempiń) na początku roku nie będą płacić więcej. - W tej chwili zbieramy raporty z poszczególnych gmin znajdujących się na terenie Związku - mówi Dorota Lew-Pilarska, przewodnicząca ZM CZO SELEKT. - Po ich analizie ustalimy stawki i na początku stycznia będziemy mogli ogłaszać przetarg na odbiorcę odpadów. Następnie konieczne będzie wysłanie osobistych zawiadomień o nowych stawkach do mieszkańców w formie listów za potwierdzeniem odbioru. Cały proces potrwa więc jeszcze kilka miesięcy. Szacunkowo zmiany stawek nastąpią mniej więcej od kwietnia.

Od początku przyszłego roku niezależnie od miejsca zamieszkania obowiązkowa będzie natomiast selekcja bioodpadów. Będą one odbierane wyłącznie z pojemników w kolorze brązowym z napisem "BIO". Do końca bieżącego roku właściciel ma obowiązek wyposażenia nieruchomości w brązowy pojemnik spełniający normę EN-840. Niestety koszt zakupu takiego pojemnika spoczywa na mieszkańcu.

Z obowiązku posiadania brązowego pojemnika zwolnieni będą właściciele nieruchomości jednorodzinnych posiadający przydomowy kompostownik. Takie osoby otrzymają również ulgę w wysokości opłaty. Ale uwaga! W przypadku posiadania kompostownika, właściciel nieruchomości jednorodzinnej nie będzie mógł wystawiać pojemnika brązowego służącego do gromadzenia bioodpadów.

Od stycznia będziemy zatem segregować tak jak dotychczas metale i tworzywa sztuczne (worek żółty), szkło białe i kolorowe (worek zielony), papier (worek niebieski) oraz dodatkowo odpady bio (brązowy pojemnik), na które składają się odpady kuchenne pochodzenia roślinnego oraz odpady zielone. Jedynie pozostałe śmieci powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Trzeba przyznać, że szczególnie w początkowym etapie może być trudne zapamiętanie wszystkich zasad związanych z segregacją, dlatego warto zaopatrzyć się w podręczną ściągę w pobliżu miejsca, gdzie wyrzucamy śmieci. Nie powinniśmy tego lekceważyć, gdyż zapowiadane są wzmożone kontrole prawidłowości segregacji, którą prowadzić będą pracownicy firmy odbierającej odpady komunalne. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, na właściciela nieruchomości nałożona zostanie kara w wysokości czterokrotności stawki obowiązującej opłaty.

Więcej informacji o zmianach obowiązujących od nowego roku znajdziemy na stronie www.selekt.czempin.pl. Ze strony można pobrać również ulotkę informacyjną dotyczącą segregacji.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%