Zamknij

Kościańskie cmentarze w obiektywie

02:17, 01.11.2019 Redakcja Aktualizacja: 11:49, 01.11.2019
Skomentuj
W dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich. W Kościanie obecnie funkcjonują trzy cmentarze usytuowane w swoim sąsiedztwie.

Cmentarze są cząstką naszej historii, znajdują się w różnych miastach i wioskach naszego kraju; większe i mniejsze, zadbane i takie, których istnienia możemy się tylko domyślać - tak w książce zatytułowanej "Cmentarze Kościana" wydanej w ramach Biblioteczki Wiadomości Kościańskich w 2011 r. pisał Jan Pawicki.

Najstarszym cmentarzem istniejącym obecnie w mieście jest cmentarz katolicki przy ul. Bączkowskiego, powszechnie zwany "starym". Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Na jego terenieznajduje się wiele grobów osób zasłużonych dla miasta i Ziemi Kościańskiej, a także kwatery zbiorowe i pomniki tych, którzy w Kościanie znaleźli swoje miejsce pochówku z dala od rodzinnych stron.

Drugą nekropolią w mieście jest nowy cmentarz katolicki przy ul. Koszewskiego. Do końca czerwca 1942 r. użytkowany był on przez kościelną gminę ewangelicką, a od 1 lipca 1942 na podstawie decyzji niemieckiego burmistrza Kościana przeszedł na własność miasta. Do wyróżniających się na tym cmentarzu budowli należy Mauzoleum, w którym spoczywa blisko 700 osób zamordowanych w różnych miejscach Ziemi Kościańskiej podczas II wojny światowej oraz Kwatera i Pomnik poległych żołnierzy sowieckich.

W bezpośrednim sąsiedztwie nowego cmentarza parafialnego położony jest cmentarz komunalny, przy ul. Koszewskiego. Decyzja o jego utworzeniu powstała w latach 60. ubiegłego stulecia w konsekwencji rozrastajacej się aglomeracji. Pierwszego pochówku dokonano 13 listopada 1971 r. Na cmentarzu pochowanych jest wielu znanych kościaniaków.

Poniżej zdjęcia Bogdana Ludowicza przedstawiające kościańskie cmentarze. Większość fotografii znalazła się w przytaczanej przez nas książce "Cmentarze Kościana".

(Redakcja)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%