Zamknij

Kiedy przejście na Nacławskiej zostanie otwarte?

10:51, 30.10.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 10:51, 30.10.2019
Skomentuj
Coraz bliżej oficjalnego otwarcia jest przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów łączące ulicę Wyzwolenia z Gurostwem.

W przesłanym na początku bieżącego tygodnia komunikacie prasowym spółka PKP informowała o zakończeniu zasadniczych prac w tunelu oraz konieczności wybudowania jeszcze dojść do niego od strony Gurostwa. Przypomnijmy, że to właśnie kwestia dobudowania dojścia wzbudzała najwięcej problemów i była głównym powodem opóźnień oddania tunelu do użytkowania.

Zgodnie z komunikatem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do wybudowania dojścia zobowiązało się miasto. Władze Kościana potwierdzają tę informację, jednak dodają kilka słów wyjaśnienia. -  Dopiero kilka dni temu firma Torpol, czyli wykonawca działający na zlecenie PKP, zakończył ostatecznie budowę fragmentu dojścia leżącego w gestii PKP. Nie mogliśmy zatem zacząć swoich prac, dopóki trwały jeszcze inne po stronie PKP - mówi Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana.

Po drugie, by móc przystąpić do budowy dojścia, konieczne było uregulowanie kwestii własności gruntu, na którym ma się ono znaleźć. - Wystąpiliśmy do PKP o umowę użyczenia fragmentu gruntu, by móc wybudować dojście - tłumaczy Kinga Czarnecka. - To jest transakcja wiązana. PKP użyczyło nam teren w zamian za zobowiązanie, że będziemy utrzymywać tunel, czyli dbać o jego czystość, usuwać liście, śnieg itp.

Na wąskim fragmencie gruntu powstanie dwumetrowa ścieżka z kostki betonowej służąca na potrzeby dojścia. Miasto miało plany, by ścieżka była szersza z wydzieleniem pasa dla pieszych i rowerzystów oraz z oświetleniem. Dopóki jednak nie ma na to zgody właściciela sąsiadującego pola, budowa takiej ścieżki nie jest możliwa. Pole ma z kolei czterech współwłaścicieli i konieczne będą uzgodnienia związane z przejęciem fragmentu pola z każdym z nich z osobna. A to może potrwać.

Tymczasem nieoficjalnie rowerzyści już korzystają z przejścia. Poza koniecznością budowy ścieżki, w samym tunelu trwają jeszcze drobne prace wykończeniowe. Dopóki tunel nie zostanie formalnie oddany do użytku, organizowany będzie dojazd autokarowy dla dzieci z Gurostwa do Szkoły Podstawowej nr 3. Miasto nie chce deklarować kiedy przejście będzie mogło zostać oficjalnie otwarte, ale jest to już kwestia kilku tygodni, a nie miesięcy.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%