Zamknij

Otwarto oczyszczalnię ścieków

16:26, 25.10.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 17:41, 28.10.2019
Skomentuj
Oczyszczalnia ścieków mieszcząca się przy ul. Kanałowej 1 w Kościanie była przebudowywana od 2014 r. Koszt inwestycji wyniósł ponad 30 mln zł netto.

To największa część pokaźnego projektu Wodociągów Kościańskich realizowanego w ramach zadania "Uporządkowanie gospodarki ściekowej i zwiększenie efektywności systemu wodociągowego dla miasta Kościana" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowite koszty projektu wynoszą ponad 50 mln zł, a uzyskana pomoc w formie dotacji to ponad 24 mln zł. Cały projekt potrwa do 31 sierpnia 2021 r.

W ramach rozbudowy oczyszczalni zrealizowano dwa duże kontrakty, czyli budowę budynku przeróbki osadu oraz rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji wyniósł ponad 30 mln zł netto. Poza dofinansowaniem z funduszy europejskich w wysokości 18 mln zł inwestycję wsparł również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu udzielając Wodociągom zwrotną pożyczkę w wysokości 11 mln zł.

Na uroczystym otwarciu, które miało miejsce w piątek 25 października obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu kościańskiego wraz z radnymi, reprezentanci spółki Wodociągi Kościańskie z prezesem Dawidem Borkowskim na czele, a także osoby nadzorujące właściwy przebieg inwestycji oraz Michał Jurga, były burmistrz Kościana, a obecnie radny powiatu kościańskiego, za którego kadencji rozpoczęto inwestycję.

- Sieć wodociągowa jest dziś warunkiem dobrego i zdrowego życia. Bezpieczeństwem mieszkańców i środowiska naturalnego, które nas otacza. W tym kontekście potrzebne są inwestycje, w tym taka, jak na tym obiekcie - podkreślił Dawid Borkowski, prezes spółki Wodociągi Kościańskie.

Na istotę sprawnie działającej gospodarki ściekowej zwrócił uwagę również burmistrz Piotr Ruszkiewicz. - Kościan od wielu lat borykał się z problemem oczyszczania ścieków. Negatywnym wskaźnikiem widocznym gołym okiem były zanieczyszczone wody Obry i jej kanałów. Mając to na uwadze w 2014 r. ówczesne władze miasta i spółka Wodociągi Kościańskie podjęły działania mające na celu uporządkowanie gospodarki ściekowej i zwiększenie efektywności systemu wodociągowego - mówił burmistrz.

Po tych słowach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz symboliczne poświęcenie dokonane przez ks. dziekana Pawła Skrzypczaka. Następnie zgromadzeni zostali oprowadzeni po obiekcie. Po otwarciu w Kościańskim Ośrodku Kultury pokazana została prezentacja multimedialna.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%