Zamknij

Szpital w Kościanie winny ucieczkom pacjentów?

14:20, 02.10.2019 Redakcja Aktualizacja: 14:24, 02.10.2019
Skomentuj
We wtorek 1 października w programie "Uwaga!" w telewizji TVN wyemitowano materiał związany z ucieczką 30-letniego mężczyzny, ze szpitala psychiatrycznego w Kościanie. O niedopilnowanie pacjenta placówkę oskarża jego starszy brat.

Ja twierdzi brat Mariusza Pryłowskiego, który cierpi na schiozofrenię paranoidalną, mimo że mężczyzna jest ubezwłasnowolniony, szpital nie powiadomił o jego zniknięciu policji, ani bliskich.

W materiale pokazana jest krótko historia braci Pryłowskich i ich rodzinnej tragedii. W związku z kolejnymi ucieczkami Mariusz zaczął się leczyć w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie. Po raz pierwszy trafił tam w listopadzie 2010 roku, ponieważ stwarzał dla siebie zagrożenie przebywając w pustostanie podczas mrozów. W tej samej placówce hospitalizowany był jeszcze siedem razy. W grudniu ubiegłego roku uciekł ze szpitala.

Po blisko pół roku mężczyzna został odnaleziony we Wrocławiu. Po tym wydarzeniu 30-latek ponownie trafił do szpitala w Kościanie. Pacjent zgodził się na leczenie i prawie trzy miesiące przebywał na oddziale zamkniętym. 9 lipca opiekun prawny dostał SMS-a od lekarza prowadzącego, że Mariusz został przeniesiony na oddział otwarty. Po czterech dniach przebywania na tym oddziale mężczyzna kolejny raz uciekł.

Jak uważa brat pana Mariusza, po pierwszej jego ucieczce i trwających pięć miesięcy poszukiwaniach, szpital nie wyciągnął wniosków i popełnił drugi raz ten sam błąd.

W reportażu wypowiada się m.in. lekarz prowadząca oraz dyrektor placówki. Jak podkreśla dyrektor Marian Zalejski pacjent przebywał w szpitalu za swoją zgodą i w każdej chwili mógł go opuścić.

Tymczasem w materiale podana jest informacja, że szpital nie miał opracowanych żadnych procedur na wypadek oddalania się pacjentów. Autorzy reportażu wskazują również, że to nie pierwszy przypadek ucieczki pacjenta z kościańskiej placówki.

Kto ma rację? Czy szpital powinien lepiej pilnować pacjentów, czy też mają oni prawo oddalić się z lecznicy? I czy szpital powinien zgłaszać zaginięcie na policję, czy też najbliżsi?

Materiał programu "Uwaga!":
WYSZEDŁ ZE SZPITALA PSYCHIATRYCZNEGO I ZAGINĄŁ. "NIE WYCIĄGNIĘTO WNIOSKÓW"

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%