Petycja licealistów w sprawie odwołania dyrektora KOK-u

Ponad 40 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie podpisało się pod listem skierowanym do burmistrza Kościana oraz radnych miejskich, w którym wyrażają swój protest w związku z odwołaniem ze stanowiska dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury Janusza Dodota.

Protest uczniów „Kolberga” nie jest jedynym, który wpłynął w ostatnich dniach do Urzędu Miejskiego w związku z zarządzeniem burmistrza Piotra Ruszkiewicza o niepowoływaniu na kolejną kadencję dyrektora KOK-u. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem Janusz Dodot będzie pełnić funkcję dyrektora do 3 stycznia 2021. Przypomnijmy, że burmistrz podobne zarządzenie wydał w sprawie dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościanie, Jadwigi Gidel. Pisaliśmy o tym w artykule: Burmistrz odwołuje dyrektorów.

Autorami listów w obronie dyrektora są głównie osoby związane z kulturą, a domagają się w nich cofnięcia decyzji i pozostawienia Dodota na stanowisku.

– Kościański Ośrodek Kultury od zawsze był dla uczniów liceum miejscem pełnym pasji i radości. Od kilkudziesięciu lat dyrektor współpracuje z naszą szkołą angażując jej uczniów w różne projekty kulturalne. Z wielką ochotą i zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły przychodzili na próby oraz brali udział w projektach teatralnych i fotograficznych. Za sprawą Pana Dodota było to dla nas miejsce, gdzie mogliśmy poprzez sztukę wyrażać siebie – napisała w liście Vanessa Smoczyk, uczennica szkoły zaangażowana w wiele projektów realizowanych przez Janusza Dodota. Pod listem podpisało się również ponad 40. innych uczniów.

Uczniowie zdecydowanie wyrażają swoje stanowisko pisząc: – Z pełną świadomością buntujemy się przeciwko decyzji o odwołaniu Pana Janusza Dodota ze stanowiska dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury. Uważamy, że ta decyzja jest szkodliwa nie tylko dla uczniów,  ale całej społeczności lokalnej.

Czy ten, jak i inne listy przyniosą spodziewany przez ich autorów skutek, przekonamy się za jakiś czas.