Nie żyje Maciej Morawski, Honorowy Obywatel Kościana

Maciej Morawski zmarł w niedzielę, 6 czerwca w Paryżu. Był dziennikarzem, publicystą i wybitnym działaczem emigracyjnym, prze wiele lat pracował jako korespondent Radia Wolna Europa. Miał 91 lat.

Nie żyje Maciej Morawski, Honorowy Obywatel Kościana
Maciej Morawki podczas wizyty w Kościańskim Ośrodku Kultury w 2016 r.

Maciej Morawski urodził się 20 września 1929 r. w Poznaniu. Był synem dyplomaty i pisarza Kajetana Dzierżykraj-Morawskiego – ambasadora Polski we Francji przy rządzie Wolnych Francuzów gen. de Gaulle’a. Dzieciństwo spędził w Jurkowie (gmina Krzywiń). W czasie II wojny światowej mieszkał w Małej Wsi, Warszawie i Belsku koło Grójca, od września 1944 roku był żołnierzem Armii Krajowej w drużynie łączności w Belsku. W Kościanie, w styczniu 1946 r., zdał maturę, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wkrótce wyjechał jednak do swego ojca do Paryża, gdzie kontynuował studia na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu w Paryżu Akademii Handlowej w Paryżu, następnie w Instytucie Wyższych Studiów Europejskich Uniwersytetu w Strasburgu.

Współpracę z Radiem Wolna Europa Maciej Morawski podjął w latach 50., a w roku 1965 stał się etatowym pracownikiem RWA, a także bliskim współpracownikiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uznawany za jednego z najlepszych polskich korespondentów informacyjnych RWE. Do końca życia był bardzo aktywny zawodowo: publikował książki, prowadził bloga, a także udzielał się w mediach społecznościowych.

Doceniony i uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Zasłużony dla tolerancji”,  Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2007). Laureat nagrody im. Świętego Brata Alberta. 9 listopada 2001 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Krzywiń, a 23 sierpnia 2012 r. – Honorowe Obywatelstwo Kościana.

Mimo, że do końca życia pozostał na emigracji, Ziemię Kościańską i sam Kościan odwiedzał często. Ostatni raz we wrześniu 2016 r. Jego wizyta była związana z promocją trzeciego tomu książki z serii „Dwa Brzegi: Zapiski weterana zimnej wojny”. Otrzymał również wówczas medal przyznany przez marszałka „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, a także świętował swoje 87 urodziny.

Zawsze przyjazd do Kościana jest dla mnie wielkim wydarzeniem, wielkim wzruszeniem, bo to jest moje ukochane miasto. Cieszę się, że tym razem przyjechałem z moją córką Natalią  i powierzam miastu Kościanowi opiekę nad nią i moimi wnuczkamimówił wówczas Maciej Morawski.

Z kolei 27 listopada 2019 r. w Kościańskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór, podczas którego świętowano 90. urodziny Macieja Morawskiego połączone z promocją pamiątkowej publikacji „Weteran Zimnej Wojny” w opracowaniu zbiorowym pod redakcją T. Masłowskiej i J. Zielonki wydane przez Instytut im. Stefana ,,Grota” Roweckiego w Lesznie oraz Urząd Miasta Kościana. Stan zdrowia nie pozwalał już na przyjazd jubilata, ale przesłał wówczas specjalny list skierowany do kościaniaków.

Chociaż od 75 lat jestem paryżaninem, to czuję się kościaniakiempisał Maciej Morawski. – Bo miasto, Ziemia Kościańska i jej mieszkańcy zawierają w sobie to, co w każdym człowieku bardzo ważne, a więc dobroć i prawość, przywiązanie do wiary naszych przodków, patriotyzm i głębokie umiłowanie Ojczyzny.

Podczas wizyty Macieja Morawskiego w Kościanie w styczniu 2014 r. przeprowadziliśmy z nim rozmowę zatytułowaną: Kościan – europejskie miasto.