Matury 2021. Uczniowie „Kolberga” w dobrych nastrojach

Dziś maturzyści w Kościanie, podobnie jak uczniowie w całej Polsce, podchodzą do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. To pierwszy egzamin w ramach tegorocznych matur.

Kościan. Matury 2021. Uczniowie „Kolberga” w dobrych nastrojach

Egzamin, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywa się w reżimie sanitarnym. O ile jednak w 2020 r. przeprowadzony był dopiero w czerwcu, tym razem odbywa się w tradycyjnym, majowym terminie.

Uczniowie „Kolberga” egzamin piszą w kilku salach, w tym m.in. na auli i w sali gimnastycznej. Do budynku szkoły wchodzili w podziale na grupy, głównym wejściem, a także od strony boiska. Przed wejściem każdy maturzysta musiał się podpisać na liście, otrzymał również woreczek, do którego musiał włożyć rzeczy osobiste, jak plecak, torbę, kurtkę czy telefon. Na salę należało z kolei wejść z własnym długopisem.

Pomimo specyficznego przygotowania w tym roku szkolnym, głównie poprzez zajęcia na odległość, uczniowie byli w dobrych nastrojach. – Wiadomo, że stacjonarna nauka byłaby lepsza niż zdalna, ale trzeba się było do tego przyzwyczaić. Można się było przygotować do egzaminu, ale z większymi problemami niż normalniemówi Mikołaj Domagała, uczeń klasy III g – Trzeba było też uważać, żeby nie zaspać na zajęcia. Bo wydawało się, że wystarczy wstać o 7.55 i usiąść do komputera, ale to tak do końca nie działało.

Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy, byli w bardzo dobrych nastrojach. – Staram się myśleć pozytywnie, bo stres i tak w niczym nie pomoże. Trzymam więc nerwy na wodzy – przyznaje Zuzanna Ustasiak z klasy III e.

Jej kolega dodaje: ­– Ja do tego podchodzę jak do matury próbnej, nie mam w ogóle stresu. Co będzie, to będzie. Jak nie zdam, to będę mieć najwyżej poprawkę i tylestwierdził przed wejściem do szkoły Mikołaj Domagała.

Egzamin z języka polskiego trwa 170 minut, a składa się on z części testowej oraz wypracowania. Ponadto w kolejnych dniach uczniowie będą zdawać matematykę i język obcy, a także przedmioty do wyboru na poziomie rozszerzonym. Egzaminy potrwają do 19 maja.

Zobacz także:
Matura 2020 w Kościanie w dobie koronawirusa

Fot. Milena Waldowska