Matura 2020 w Kościanie w dobie koronawirusa

Dziś maturzyści przystąpili do pierwszego egzaminu z języka polskiego. Tegoroczna matura jest inna niż zwykle z dwóch powodów – odbywa się o miesiąc później, ponadto tym razem na wejściu do szkoły przed egzaminem obowiązują szczególne procedury.

Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00, ale już na godzinę przed nim uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga musieli stawić się pod szkołą, gdyż obowiązywały szczególne procedury wejścia do budynku związane z obostrzeniami sanitarnymi.

Do szkoły nie mogła wejść żadna nieupoważniona osoba, a uczniowie w podziale na grupy wchodzili do budynku wejściem głównym oraz od strony boiska. Stojąc w kolejce musieli zachować odległość, mieli też założone maseczki zasłaniające usta i nos. Po wejściu do budynku każdy uczeń rzeczy osobiste, jak okrycie wierzchnie czy torebkę i telefon musiał przekazać dyżurującym nauczycielom, którzy rzeczy te kładli do foliowego worka, który następnie trafiał do specjalnie wyznaczonej sali. Ponadto każdy wchodzący musiał zdezynfekować ręce. Po odhaczeniu na liście, można było wejść do środka, na salę egzaminacyjną.

Podobne zasady obowiązują w szkołach w całej Polsce. Podczas egzaminu musi być zachowany półtorametrowy odstęp pomiędzy ławkami, ale podczas pisania uczniowie nie muszą mieć na twarzy maseczek.

W poniedziałek, 8 czerwca uczniowie zdają język polski, we wtorek, 9 czerwca zmierzą się z matematyką, a później kolejne egzaminy. W tym roku nie ma natomiast, ze względów bezpieczeństwa, egzaminów ustnych.

Fot. Milena Waldowska i Michał Liwerski