Złożyli kwiaty w miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Poszczególne delegacje w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oddały hołd powstańcom w kilku miejscach w Kościanie.

Punktem centralnym był pomnik Powstańców Wielkopolskich na Placu Paderewskiego, ale wybrane delegacje z kwiatami pojawiły się również w innych miejscach. Z uwagi na epidemię, nie było jednak tradycyjnej uroczystości, a delegacje składały kwiaty o różnych porach, by uniknąć zbyt dużych zgromadzeń.

Wśród delegacji były władze miasta, a także członkowie poszczególnych partii politycznych, harcerze i działacze społeczni. Warty honorowe przy pomnikach i grobach pełnili członkowie Stowarzyszenia imienia „Kościańskiej Rezerwy Skautowej”.

Dodajmy, że Muzeum Regionalne w Kościanie przygotowało krótki film poświęcony brawurowej akcji wykradzenia broni przez Rezerwę Skautową z arsenału niemieckiego, co doprowadziło do oswobodzenia miasta z rąk niemieckich bez rozlewu krwi. Słynna akcja miała miejsce w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 r. Jednym z uczestników tamtych wydarzeń był Franciszek Czaplicki, na którego grobie składano dziś kwiaty.

Fot. Jacek Olejniczak