Wracają silne wiatry. Możliwe też oblodzenie

Po ładnej i słonecznej środzie, pogoda ma się zmienić już dziś w nocy. Podobnie jak kilka dni temu ponownie powieje, a do tego jeszcze spodziewane są opady marznącego deszczu i śniegu. Będzie więc ślisko.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – oddział w Poznaniu wydało dwa ostrzeżenia. Pierwsze z nich dotyczy silnego wiatru, który spodziewany jest we wszystkich powiatach Wielkopolski od godz. 3.00 w nocy, do godz. 16.00 w czwartek. – Wiatr będzie wiał ze średnią prędkością 30-40 km/h, a w porywach do 80 km/h z kierunku zachodniego i północno-zachodniegoinformuje Przemysław Szrama, dyżurny synoptyk z biura IMGW w Poznaniu.

To ostrzeżenie pierwszego stopnia, a prawdopodobieństwo jego wystąpienia oszacowano na 75 proc. Alert o silnym wietrze wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Drugie ostrzeżenie dotyczy oblodzenia. Nad ranem oraz w czwartek przed południem może być ślisko na drogach i chodnikach. Wszystko przez zamarzanie mokrej nawierzchni w wyniku spodziewanych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura będzie bowiem oscylować w granicach -1 st. C, przy gruncie będzie jeszcze niższa. Ślisko ma być w godzinach 4.00-10.00. W tym przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 85 proc., więc dość wysoko. Jeśli więc planujecie z rana wyjazd samochodem lub nawet wyjście pieszo, zachowajcie szczególną ostrożność.