Wizyta młodzieży w DPS Jarogniewice w ramach wolontariatu

Młodzież z Zespołu Szkół w Czaczu odwiedziła w tym tygodniu Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach, by przekazać zebrane dary dla podopiecznych. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Doradztwo Zawodowe w Barwach Wolontariatu", służącego budowaniu kompetencji młodych ludzi.

Do DPS-u w Jarogniewicach zawitali młodzi wolontariusze wraz z opiekunką Agnieszką Mocek, a także Katarzyną Handke, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla Dzieci” i Grzegorzem Kozakiem, doradcą zawodowym z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie.

Nie była to pierwsza tego typu wizyta w tym słynącym z dobrej atmosfery domu. Ostatnim razem uczniowie ze szkoły z Czacza gościli tu w styczniu 2020 r. (zobacz: Uczniowie z Czacza odwiedzili Dom Pomocy w Jarogniewicach). Później niestety pandemia uniemożliwiła na długo kolejne odwiedziny. Dopiero teraz, po ponad dwóch latach, wizyta stała się ponownie możliwa, choć jeszcze bez bezpośredniego spotkania z mieszkańcami domu. Goście spotkali się natomiast z pracownikami DPS i na ręce dyrektor placówki Katarzyny Michalewicz przekazali zebrane dary dla podopiecznych. A składały się na nie dwa duże kartony produktów spożywczych, w tym przede wszystkim słodyczy.

Bardzo się cieszymy ze współpracy ze szkołami i otwartością młodzieży, dyrekcji i nauczycieli na podobne inicjatywy. Wolontariat umożliwia bowiem rozwijanie kompetencji społecznych, uczy współpracy w grupie, pozwala na świadome sprawdzenie własnych zdolności psychospołecznych. Wyzwala także kreatywność i tak ważną w dzisiejszych czasach empatię. To istotne cechy również z punktu widzenia doradztwa zawodowego – podkreśla Grzegorz Kozak, doradca zawodowy z CWRKDiZ.

Dodajmy, że w planach są już kolejne, podobne inicjatywy z wieloma szkołami w naszym regionie.

Fot. DPS Jarogniewice