Upamiętnili 81. rocznicę sowieckiej napaści

Uroczystość odbyła się 17 września na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie. Pod Krzyżem Katyńskim złożone zostały wiązanki kwiatów w hołdzie poległym.

Wśród przybyłych delegacji byli przedstawiciele samorządów miasta, gminy i powiatu kościańskiego, senator Wojciech Ziemniak, harcerze, członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej oraz Związku Inwalidów Wojennych.

Przed złożeniem kwiatów burmistrz Piotr Ruszkiewicz przypomniał w okolicznościowym przemówieniu wydarzenia związane z 17 września 1939 roku. Tego dnia Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

Krzyż Katyński, pod którym złożono wieńce został odsłonięty w 2007 roku na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie. Umieszczony został na kamiennym postumencie ze śladami po kulach karabinowych. Po obu stronach podstawy krzyża znajdują się tablice z nazwiskami zabitych przez NKWD mieszkańców Ziemi Kościańskiej.

Fot. UM Kościan