Umowy na kościański szpital i szkołę nr 4

Marszałek Marek Woźniak oraz dyrektor szpitala w Kościanie Wojciech Maćkowiak i zastępca burmistrza Kościana Przemysław Korbik podpisali w środę umowy w ramach unijnego dofinansowania w łącznej wysokości 11 mln zł na ważne dla Kościana inwestycje.

Poza szefami samorządów i instytucji, którzy podpisywali umowę, na spotkaniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kościanie obecny był również senator Wojciech Ziemniak, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, władze Starostwa Powiatowego na czele ze starostą Henrykiem Bartoszewskim oraz przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Dawid Olejniczak.

– Sam proces udzielania świadczeń w służbie zdrowia jest uzależniony od narodowego płatnika, więc w tym zakresie mamy jako samorząd mniej do powiedzenia. Ale jeśli chodzi o bazę, gdzie pracują zespoły medyczne, ten próg jest znacznie większy. Dzisiejszą umowę podpisujemy z nowego instrumentu unijnego. To jest specjalnie przygotowany instrument przez instytucje europejskie na okres pocovidowy. Te środki zostały doklejone jeszcze do budżetu na lata 2014-2020. Kończymy już ten projekt i będziemy zaczynać kolejny wyjaśniał marszałek Marek Woźniak. Szef samorządu wojewódzkiego powiedział także kilka słów o dofinansowaniu na termomodernizację „czwórki”. – To dofinansowanie pochodzi już bezpośrednio z WRPO w ramach działu energetyki. Ochrona klimatu na kuli ziemskiej jest bardzo ważna, a my jako rodzina państw Unii Europejskiej chcemy być liderem w tym temacie.

Szczegóły dotyczące realizowanej termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 4 przedstawił wiceburmistrz Przemysław Korbik. Z kolei o dofinansowaniu dla szpitala opowiedział jego dyrektor Wojciech Maćkowiak. – To jest dla nas wyjątkowa chwila, bo tak dużego dofinansowania jak te pozyskane w ostatnim czasie na działalność kościańskiego szpitala w historii jeszcze nie otrzymaliśmy zaznaczył dyrektor. – Pozyskane pieniądze zostaną wykorzystane na najbardziej kosztochłonną działalność szpitala do której należą ratownictwo medyczne, anestezjologia i intensywna terapia.

W ramach głębokiej termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 4 wykonano kompleksowy remont szkoły, z ociepleniem, wymianą stolarki drzwiowej i okiennej, wymianą systemu ogrzewania, montażem ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Obecnie trwa termomodernizacja hali sportowej przy szkole. Wartość całego projektu to około 8,5 mln. zł, natomiast pozyskane dofinansowanie wynosi blisko 5 mln zł.

Z kolei w ramach inwestycji w szpitalu zaplanowano między innymi zakup dwóch w pełni wyposażonych ambulansów, cyfrowego aparatu RTG, laparoskopu i artroskopu, urządzenia na blok operacyjny i oddział ratunkowy. W tym przypadku wartość dofinansowania unijnego wynosi prawie 6 mln zł, a wartość całego projektu to 7 mln zł. Dodatkowa kwota w wysokości około 1 mln zł pochodzi z budżetu powiatu kościańskiego.

Fot. Milena Waldowska