Umowa na most podpisana. Wkrótce zacznie się remont

W Starostwie Powiatowym w Kościanie została podpisana umowa na przebudowę mostu w ciągu ulicy Strzeleckiej w Kościanie. Inwestycję zrealizuje wyłoniona w drodze przetargu firma Strabag Sp. z o. o. z Pruszkowa.

Umowę podpisali Henryk Bartoszewski, starosta kościański i Mikołaj Gomuła, dyrektor techniczny, pełnomocnik wykonawcy. W spotkaniu wziął udział także Dariusz Korzeniowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie.

Przetarg został rozstrzygnięty na kwotę ponad 1,6 mln zł. A zatem to dużo więcej niż pierwotnie zakładano, bo koszty szacowano na około 750 tys. zł. Powiat Kościański z subwencji ogólnej Ministra Infrastruktury pozyskał na to zadanie 424 tys. zł. Inwestycję wesprze także samorząd miasta Kościana. Na razie w miejskim budżecie zaplanowano na ten cel 377 tys. zł, ale w związku z wyższymi kosztami inwestycji, miasto dołoży do niej prawdopodobnie jeszcze 200 tys. zł. Pozostałe środki finansowe  zostały zabezpieczone w budżecie powiatu kościańskiego. Zgodnie z umową remont potrwa do 30 listopada bieżącego roku.

Planowana inwestycja obejmuje rozbiórkę nawierzchni z kostki betonowej i położenie nawierzchni bitumicznej, naprawę elementów nośnych mostu, naprawę podpór i wymianę izolacji oraz montaż ozdobnych balustrad stalowych. Szerokość jezdni wynosić będzie 5,50 m, szerokość chodników 1,80 m i 1,85 m. Nawierzchnia jezdni zostanie wykonana z betonu asfaltowego.

Zamontowane zostaną również nowe balustrady ze stali nierdzewnej, które będą miały wysokość 1,20 m, aby po obiekcie bezpiecznie poruszali się nie tylko piesi, ale też rowerzyści. Przęsła balustrad będą czarne. Zniknie więc jaskrawa żółć, która jest obecnie. Tymczasem Zarząd Dróg Powiatowych w Kościanie oczekuje na propozycję zagospodarowania starych barier mostowych w innej przestrzeni publicznej.

Fot. Starostwo Powiatowe w Kościanie