Tunel na Młyńskiej już przejezdny! [ZDJĘCIA]

Po 50 latach od pierwszych planów mieszkańcy Kościana i okolic doczekali się bezkolizyjnego przejazdu pod linią kolejową przebiegającą przez miasto. W budowie jest jeszcze drugi tunel na ul. Gostyńskiej.

Tunel na Młyńskiej w Kościanie już przejezdny

Ruch samochodowy otwarto w piątek, 24 lipca tuż przed godz. 11.30. Najpierw symbolicznie trasę przejechali rowerzyści, a tuż za nimi pojawili się pierwsi zadowoleni kierowcy. Niektórzy machali do fotografów, inni trąbili.

Zanim jednak nastąpiła ta wiekopomna chwila, odbyła się krótka uroczystość otwarcia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele inwestora remontowanej linii kolejowej E59 na odcinku Poznań-Wrocław, czyli członkowie zarządu PKP Polskie Linii Kolejowe, przedstawiciele firmy Torpol S.A., który jest wykonawcą remontowanego odcinka, władze miasta, gminy i powiatu oraz radni Kościana. Obecny był również Marek Sowa, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Michał Jurga – aktualnie członek zarządu powiatu kościańskiego, ale w przeszłości burmistrz Kościana za którego kadencji rozpoczęto inwestycję. Podczas uroczystości nie zabrakło również mieszkańców.

Kończymy dzisiaj fragment inwestycji, na który czekali państwo tak samo mocno jak i my kolejarzepowiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.Po wielu miesiącach prac, przygotowań wreszcie jesteśmy gotowi do tego, żeby zakończyć długą historię. Bo pomysły, żeby tutaj zbudować wiadukt mają ponad 50 lat. W końcu udało nam się tego dokonać i dzisiaj zaczniemy bezpiecznie przejeżdżać pod torami.

Radości z zakończonej inwestycji nie krył również burmistrz Kościana, Piotr Ruszkiewicz. – Jestem niezmiernie szczęśliwy , że mogę uczestniczyć w tak wyjątkowej chwili. Jestem przekonany, że ten tunel będzie bardzo dobrze służy obecnym pokoleniom, ale i przyszłym mieszkańców Kościana, powiatu i okolic – mówił burmistrz.

Obecnie realizowana inwestycja linii kolejowej E59 na odcinku Czempiń – granica województwa dolnośląskiego dobiega końca i ma być w pełni zakończona do końca bieżącego roku. Oznacza to również oddanie do użytku tunelu pod torami na ul. Gostyńskiej w Kościanie.

Fot. Milena Waldowska