Trwają przygotowania do półmaratonu

XV Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego odbędzie się 10 listopada. Kto zapisze się do końca września, będzie mieć zapewniony pełen pakiet startowy.

W tym roku zmian będzie niewiele w porównaniu do poprzednich edycji. Trasa biegu pozostaje ta sama, a do pilnowania porządku będzie zaangażowanych aż 70 strażaków z jednostek OSP oraz policja. – Z góry przepraszamy mieszkańców za utrudnienia – mówi starosta kościański Henryk Bartoszewski. – Jest to pewna uciążliwość przez kilka godzin, ale jest to także wielkie święto biegania w Kościanie. Można zaobserwować, że coraz więcej ludzi chce biegać i coraz więcej z nich fascynuje się długimi biegami, gdzie trzeba być silnym. Liczba uczestników i kościaniaków pokazuje, że jest sens organizowania tego. Ludzie się doskonale bawią, przyjaźnią, pasjonują się tym i żyją.

Opłata startowa pozostaje na niezmienionym poziomie i wynosi 60 zł, natomiast dla mieszkańców powiatu kościańskiego – 40 zł. W tym roku po raz pierwszy niższa opłata w wysokości 40 zł dotyczy również kobiet w kategorii wiekowej 60+ oraz mężczyzn 65+. Dodatkowo przy zapisie do 30 września każdy zawodnik otrzyma pakiet startowy, który poza napojami energetycznymi i materiałami reklamowymi będzie zawierał specjalnie zaprojektowaną koszulkę, czapeczkę z daszkiem oraz komin. Każdy zawodnik na linii mety otrzyma również specjalnie zaprojektowany na tę okazję medal. W tym roku będzie on nawiązywał do 100-lecia powiatu kościańskiego.

Nie zmieniają się także poszczególne klasyfikacje zawodników, a także nagrody finansowe dla najlepszych. Jedynie po kilku latach przerwy powracają premie dla trzech najlepszych Polek oraz trzech najlepszych Polaków. Przewidziano również premię lotną, zlokalizowaną na wysokości domu patrona biegu, Henryka Florkowskiego, który mieści się przy ul. Maya, na około 4,5 km trasy.

Jeszcze jedna drobna nowość, przygotowana na prośbę zawodników, dotyczy wprowadzenia trzeciego punktu z napojami, który zlokalizowany będzie na wysokości stadionu.

Oczywiście impreza to nie tylko półmaraton zaliczany do Korony Półmaratonów Wielkopolski, ale również bieganie z Coccodrillo. W niedzielne południe wraz z biegiem na 21,1 km wystartuje liczący 6,5 km Bieg Coccodrillo. Z kolei w przeddzień półmaratonu odbędzie się tradycyjnie Święto Biegania z Coccodrillo dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz poszczególnych roczników szkół podstawowych z powiatu kościańskiego.

Impreza nie może odbyć się także bez kibiców, a do gorącego dopingu mocno zachęcają organizatorzy. Są nimi powiat kościański oraz LKS „Sana” Kościan, a także gmina i miasto Kościan. Z kolei główni sponsorzy to Coccodrillo, Magik, Bank Spółdzielczy w Kościanie, cukiernie z powiatu kościańskiego, Wytwórnia Pasz „LIRA”.

Zapisy prowadzone są wyłącznie drogą elektroniczną poprzez stronę www.koscianskipolmaraton.pl. Tam też znajduje się szczegółowy regulamin biegu oraz wszelkie aktualności.