Tak będzie wyglądać nowa elewacja urzędu miasta i siedziby starostwa w Kościanie

Ogłoszono przetarg na remont elewacji siedziby starostwa i urzędu miasta w Kościanie przy al. Tadeusza Kościuszki. Oferty można składać do 18 stycznia 2021 roku.

Na przyszły rok zaplanowano wykonanie modernizacji elewacji na ścianach południowej, wschodniej – frontowej i północnej. Rozpoczęcie prac planowane jest na kwiecień 2021 roku. Na efekt końcowy musimy poczekać do jesieni przyszłego roku, ale to nie będzie koniec robót elewacyjnych. Kolejne etapy obejmą ściany zachodnie i ściany wokół parkingu wewnętrznego.

W ramach modernizacji planowane jest skucie istniejącego tynku w całości z wyjątkiem detali architektonicznych. Zastosowany zostanie tynk wapienny, podobny do oryginalnego tynku historycznego, w którym będzie odtworzone boniowanie i inne detale wokół okien. Ponadto, fragment ściany północnej zostanie poddany termomodernizacji. Dotychczasowa drewniana stolarka okienna zostanie zastąpiona nową PVC, a drzwiowa odtworzona w tym samym rysunku. Całość elewacji będzie pomalowana na różne odcienie beżu. Efekt wizualny wyremontowanego budynku wzbogaci jego iluminacja.

Elewacja tego historycznego budynku związanego z powiatową administracją, w którym przed II wojną światową mieściło się starostwo i mieszkanie Starosty Kościańskiego, nie była remontowana po 1989 roku.

W tym roku usunięto, przewidziane projektem, drzewa rosnące przed ścianą frontową siedziby urzędów.
Projekt modernizacji elewacji i rozbudowy budynku starostwa i urzędu miejskiego w Kościanie opracowano w 2013 r.