Szeroka pomoc dla domów opieki społecznej

Podczas epidemii domy pomocy są szczególnie narażone na to, że może dojść w nich do zakażenia wirusem. W powiecie kościańskim mamy dwie takie placówki, które są w tej chwili pod szczególną opieką.

Mieszkańcami domów opieki społecznej są najczęściej starsze i schorowane osoby, których odporność jest osłabiona. Wystarczy więc, że jedna osoba wniesie wirusa do placówki, a momentalnie rozprzestrzeni się on na pensjonariuszy. Takich przypadków podczas trwającej epidemii w Polsce było wiele, w tym i w naszym województwie.

By temu zapobiec, w DPS-ach w Jarogniewicach i Mościszkach, w porozumieniu z władzami powiatu, które nadzorują placówki,  podjęto szereg decyzji. Przede wszystkim domy są zamknięte dla odwiedzających, a kadra administracyjna w części pracuje zdalnie. Ponadto wszyscy pracownicy zostali poddani testom na koronawirusa, wszystkie wyszły ujemne.

Szerokim strumieniem płynie także pomoc do DPS-ów. I tak Starostwo Powiatowe w Kościanie Domowi Pomocy Społecznej w Mościszkach przekazało kombinezony z polipropylenu, maski ochronne 1-warstwowe, półmaski z filtrami FFP2, płyny do dezynfekcji powierzchni i do dezynfekcji rąk. Z kolei Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach otrzymał półmaski z filtrami FFP2. Łączna wartość zakupów to prawie 9 tys. zł. 

Wsparcia rzeczowego placówkom udzielił również Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Domy otrzymały łącznie m.in. 1150 maseczek, a także płyny do dezynfekcji, rękawiczki, przyłbice i kombinezony.   

Każdy z domów otrzymał wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do domów trafiło po 500 maseczek i płyny do dezynfekcji. DPS w Mościszkach otrzymał 400 maseczek od Gminy Krzywiń, a DPS w Jarogniewicach 70 od Gminy Czempiń. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie przekazała każdej placówce przyłbice.

Domy spotkały się również z życzliwością osób prywatnych oraz lokalnych firm i instytucji. Dom Pomocy Społecznej w Mościszkach od prywatnych darczyńców i od firm otrzymał łącznie 1600 maseczek, 165 przyłbic i 35 kombinezonów. Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach wsparł Bank Spółdzielczy w Kościanie, Parafia św. Katarzyny, Drużyna szpiku (m.in. 500 maseczek), Fundacja Małych i dużych (300 sztuk maseczek), firma Archon Sp. z. o. o z Piły (30 przyłbic), Szkoła Katolicka w Śremie (20 przyłbic).

2000 maseczek szyją: Akademia Nauki – Danuta Dziuba, Fabryka Mebli Tapicerowanych, Beatris Collecton, Drukarnia Ewa Osiewicz. Dom wsparły także osoby prywatne: Zofia Bartkowiak, Martyna Baranowska, Albert Pelec, które zakupiły słodycze, przyłbice, maseczki, mydło, książki i płyty DVD.

Do DPS – ów trafiły także maseczki uszyte przez kościanianki. Babcia, córka i wnuczka zachęciły swoich przyjaciół do wsparcia akcji „Szyj maseczki razem z nami”. Ze zrzutki wśród znajomych uszyły maseczki, zakupiły rękawiczki i płyny, które już trafiły do Mościszek i Jarogniewic.

W tej chwili istotne jest to, by napływająca pomoc odpowiadała na aktualne zapotrzebowanie. A sprawdzić można to szybko za pośrednictwem strony  WsparcieDlaSzpitala na mapie potrzeb.