Szef MSWiA wnioskuje o odwołanie wojewody wielkopolskiego

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego. Chodzi o decyzję w sprawie zamku w Puszczy Noteckiej.

„Powodem złożenia wniosku jest utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy”poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

30 listopada wojewoda wielkopolski zakończył postępowanie administracyjne w sprawie wydania zgody na budowę zamku w Stobnicy. Postępowanie prowadzone było w związku ze sprzeciwem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec decyzji o pozwoleniu na budowę i wnioskiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu w tej sprawie.

Wojewoda wielkopolski uznał, że decyzja starosty obornickiego została wydana z naruszeniem prawa, jednak nie stwierdził jej nieważności. Starosta wydał decyzję, pomimo że inwestor nie przedłożył decyzji środowiskowej dla projektowanych parkingów i nie potwierdził prawa inwestora do dysponowania Kanałem Kończak na cele budowlane. Kanał Kończak jest własnością skarbu państwawyjaśnia rzecznik wojewody.

Za budowę zamku w Stobnicy znajdującego się na wyspie usypanej na sztucznym jeziorze na obrzeżach Puszczy Noteckiej odpowiada poznańska spółka D.J.T. Budowa jest prowadzona na obszarze Natura 2000.