Strażacy już działają w Grecji [ZDJĘCIA]

We wtorek, 10 sierpnia w godzinach popołudniowych polscy strażacy, którzy ruszyli na pomoc w gaszeniu ogromnych pożarów lasów w Grecji, dotarli do wyspy Evia. W grupie jest 5 strażaków z Kościana.

Przypomnijmy, że 143 strażaków z Wielkopolski i Dolnego Śląska do Grecji wyruszyło w minioną sobotę. Podróż z całym sprzętem trwała kilka dni. Z Kościana do Grecji pojechali: Bartosz Napierała, Sławomir Dobijata, Hubert Wawrzyniak, Jan Kotecki, Łukasz Kurzawski.

Greckie dowództwo zdecydowało o skierowaniu Polaków na przybrzeżną wyspę Evia położoną w zachodniej części Morza Egejskiego. To druga co do wielkości wyspa Grecji po Krecie. W tej chwili pustoszą ją pożary i zmuszają mieszkańców do ucieczki. Ratownicy widzą jak ogromne zniszczenia wyrządził żywioł. Hektary spalonych lasów, upraw, a nierzadko całe domy.

Każdego dnia po porannych odprawach plutony udają się w wyznaczone miejsca do prowadzenia akcji. Teren działania modułu Poznań to okolice miejscowości Gouves, natomiast modułu Wrocław – okolice miejscowości Ellinika.

Wraz z naszymi strażakami do Grecji pojechało 46 pojazdów, w tym samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy i przyczepy. W skład modułu GFFFV Poznań i Wrocław weszły również siły i środki z województw mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego.

Fot. Archiwum KP PSP w Kościanie