Stop dla palenia śmieciami

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza kolejną odsłonę walki ze smogiem. Straż Miejska w Kościanie przeprowadza kontrole pod kątem palenia niedozwolonych substancji. Wzmożone kontrole zapowiada również gmina Kościan.

Stop dla palenia śmieciami

Zdaniem komendanta kościańskiej Straży Miejskiej póki co pogoda sprzyja utrzymaniu dobrej jakości powietrza. – Jest słonecznie i pogodnie, dzięki czemu dym może się łatwo rozpierzchnąćmówi komendant Maciej Szymczak. – Najgorzej jest zawsze w pochmurne i wilgotne dni. Tworzą się wówczas mgły, a dym nie może przebić się do atmosfery i krąży w powietrzu.

W takie właśnie dni pojawia się najwięcej zgłoszeń od mieszkańców dotyczących dymiących się kominów. Miasto uruchomiło niedawno kampanię informacyjną zachęcającą do zgłaszania telefonicznie przypadków podejrzenia spalania w piecach innych rzeczy poza opałem. Numer telefonu to 505 030 595, a należy on do Straży Miejskiej.

Strażnicy kontrole przeprowadzają od kilku lat. W tym roku do 10 grudnia było 110 kontroli, z czego w 8 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Nie zawsze oznaczają one spalanie śmieci, w 3 przypadkach było to zbyt wilgotne drewno, a w 5 rzeczywiście stwierdzono palenie śmieciami. Warto wiedzieć, że uchwała antysmogowa w województwie wielkopolskim zakazuje również palenia drewnem powyżej 20 proc. wilgotności. Kościańska Straż Miejska posiada odpowiednie urządzenia, które badają poziom wilgotności drewna. – W przypadku wykrycia nieprawidłowości w tym zakresie stosujemy pouczenie. Jednak w razie powtarzającej się  sytuacji u tego samego użytkownika, będziemy nakładać mandat lub skierować wniosek do sądu zapowiada Maciej Szymczak.

Finansowej kary nie unikną natomiast delikwenci palący śmieci. Jeżeli zachodzi podejrzenie takiej sytuacji, strażnicy miejscy pobierają próbki do badań, chyba, że ktoś przyzna się sam do palenia śmieciami. W tym roku jak dotąd nie było konieczności pobierania próbek. W wykrytych przypadkach w piecach były bowiem ślady spalanej gumy bądź plastiku.

Co ciekawe, przypadki zgłoszeń do Straży Miejskiej dotyczące dymiących kominów, pochodzą najczęściej od mieszkańców spoza Kościana. Często dotyczą one gminy Kościan, ale nierzadko również Krzywinia lub Śmigla. Straż Miejska obsługuje natomiast jedynie miasto Kościan. Tymczasem mieszkańcy gminy wiejskiej zaobserwowane nieprawidłowości mogą zgłaszać bezpośrednio do Urzędu Gminy. – Wystarczy zadzwonić do sekretariatu, który powiadomi odpowiedni wydziałmówi Mirosław Duda, zastępca wójta.

Gmina już uruchomiła kontrole, na razie w wykrytych przypadkach palenia śmieciami stosuje pouczenia. Kontroli będzie jednak więcej, przeszkoleni urzędnicy dysponują odpowiednim sprzętem do pobierania próbek.