Stacja Uzdatniania Wody w Kościanie przeszła renowację

Mieszczący się przy ul. Jesionowej SUW przeszedł w ostatnim czasie m.in. remont napowietrzalni i komory reakcji. Efekty zmian oglądał w poniedziałek 4 sierpnia burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Jesionowej w Kościanie została oddana do użytku w 1996 roku. Przez obiekt ten przepływa 90 proc. wody dostarczanej do mieszkańców.  Po blisko ćwierć wieku modernizację przeszedł system napowietrzania wody i komory reakcji.

Najistotniejszym elementem tego przedsięwzięcia była wymiana otwartych wież napowietrzających na wentylowane kaskady, co pozwoliło na zwiększenie efektywności usuwania gazów z wody i jej lepsze natlenienie. Komory reakcji zostały w całości wyremontowane. Ponadto podłączono i uruchomiono dwie pompy płuczące do wody. Nowym elementem jest również automatyka oraz możliwość śledzenia procesu na ekranie monitora.

Dzięki tym pracom, których wartość wyniosła ponad 1,2 mln zł poprawi się stopień niezawodności pracy SUW, a także zapewnione zostanie utrzymanie odpowiedniego natlenienia wody z możliwością regulacji stopnia jej odgazowania.

Ponadto nowy wygląd zyskał budynek technologiczny. Został zmodernizowany wiatrołap, zamontowano nowe drzwi przesuwne i okna. Koszt remontu budynku wyniósł 41 tys. zł.

– Cała inwestycja została zrealizowana ze środków własnych spółki. W przygotowaniu jest kolejna duża inwestycja, czyli rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody na Łazienkach wyjaśnia Dawid Borkowski, prezes zarządu Wodociągów Kościańskich Sp. z o.o.

Fot. Jacek Olejniczak/UM Kościan