Sprzątanie w gminie. Widziszewo pierwsze przystąpiło do akcji

Kilka sołectw gminy Kościan odpowiedziało na akcję, by posprzątać swoje miejscowości po zimie. W sobotę przed południem do sprzątania przystąpili mieszkańcy Widziszewa.

– Mamy zgłoszenia od kilku sołectw, ale dochodzą kolejne. Początkowo planowaliśmy akcję w dwa weekendy pod rząd, ale mamy też zgłoszenia na drugi weekend kwietniamówi zastępca wójta Mirosław Duda.Na nasz apel odpowiedziało także Nadleśnictwo Kościan, które sprzątać lasy będzie przez pierwszy tydzień kwietnia. Trwają także uzgodnienia z Zarządem Dróg, by uporządkować przydrożne rowy.

W Widziszewie w akcji sprzątania wzięły udział prawie same panie i jeden pan, a także ochoczo pomagały dzieci. W dwie godziny zapełnili kilkadziesiąt worków z odpadami znalezionymi w całej wsi, które zgromadzili w trzech różnych miejscach. W poniedziałek nastąpi wywóz odpadów zorganizowany przez gminę.

Wśród znalezionych śmieci wielkogabarytów na szczęście nie było, dominowały plastikowe butelki, opakowania oraz butelki po alkoholu. – Tych było niestety najwięcej wzdychają mieszkańcy, którzy przybyli na akcję. Butelki po najróżniejszych trunkach, aż nie zdawaliśmy sobie sprawy, że może być tego tyle rodzajów.

Po sprzątaniu przyszedł czas na zasłużony odpoczynek przy kawie i ciastkach na ławeczce przy placu zabaw. Najmłodsi z kolei z ochotą oddali się zabawie na huśtawkach.

Za tydzień sprzątać swoją wieś ma Racot i Kiełczewo, ale z pewnością dołączą jeszcze kolejne miejscowości.

Redakcja „Kościaniaka” patronuje tej akcji. Jednocześnie apelujemy o zachowanie czystości, by porządek został zachowany jak najdłużej.