Spotkanie i warsztaty

Tym razem w ramach cyklu „Spotkań z podróżnikami” będziemy mieli okazję przenieść się w głąb jaskiń w meksykańskiej dżungli. W tę niecodzienną wycieczkę zabierze nas Katarzyna Biernacka.

kasia_biernackaOpowieści grotołazki towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja z fascynującymi filmami i zdjęciami. Tym razem organizatorzy przewidzieli również dodatkową atrakcję. Mianowicie przed spotkaniem, które odbędzie się w sobotę 13 sierpnia, tradycyjnie o godz. 18.00, odbędą się warsztaty. Podczas ich trwania będzie można m.in. przymierzyć elementy sprzętu, nauczyć się węzłów używanych w jaskiniach (ósemka), spakować linę do worka na czas w zespołach. Warsztaty odbędą się w dwóch grupach: o godz. 13.00 oraz o 15.00. Wstęp wolny.

Z kolei wieczorem odbędzie się prezentacja zatytułowana  „Eksploracja jaskiń w dżungli Meksyku”. Tak zachęca do udziału w niej bohaterka spotkania:

„Ta historia zaczęła się w 2001 roku, gdy z moim partnerem Marcinem zapakowaliśmy do plecaka 200 metrów liny i wyruszyliśmy do Meksyku na poszukiwanie dziewiczych jaskiń. Zamiast nich, w położonym na południu kraju stanie Oaxaca znaleźliśmy amerykańskich grotołazów, którzy od wielu lat działają w jednym z najgłębszych systemów jaskiniowych na świecie.

Różnica wysokości miedzy najwyższym otworem Sistema Cheve a jego wywierzyskiem wynosi ponad 2,5 kilometra. Wprawdzie źródło oddalone jest aż o 18 km, jednak na podstawie barwień podziemnej rzeki wiemy, że ten odcinek pokonuje woda. Ale czy może go pokonać człowiek?

Od prawie 15 lat uczestniczę w pełnej niespodzianek eksploracji tego rejonu, próbując połączyć istniejące tam jaskinie w jeden system. Są tam głębokie studnie i ciasne poziome ciągi, podziemna rzeka, trudne nurkowania w syfonach, groźba odcięcia przez przybory wody… Ale jednocześnie jest to fascynująca przygoda i odkrywanie nieznanego w towarzystwie przyjaciół z wielu krajów.” – Kasia Biernacka

13.08, sobota, godz. 18.00, Kościański Ośrodek Kultury
warsztaty: godz. 13.00 i 15.00
wstęp wolny
organizatorzy: stowarzyszenie „Twórcze Horyzonty” i KOK
inicjatywa dofinansowana ze środków miasta Kościan
wsparcie: Olympus, Biuro Podróży Ways