Ścieżka z Racotu do Choryni oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

Z udziałem wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka oraz kościańskich samorządowców oficjalnie otwarto ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 308. Zamiast wstęgi była przejażdżka rowerem.

Ścieżka z Racotu do Choryni oficjalnie otwarta

Otwarcie rozpoczęło się od spotkania na Przystani Oaza przy stawie w Racocie. Poza marszałkiem Jankowiakiem wśród przedstawicieli województwa obecny był m.in. dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Katarzyński. Ponadto w uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów Ziemi Kościańskiej: w roli gospodarza wójt Andrzej Przybyła, a także burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz i starosta kościański Henryk Bartoszewski. Nie zabrakło także sołtysa Racotu Jarosława Donaja oraz sołtysów Katarzynina i Choryni.

Długo czekaliśmy na tą chwilę. Było wiele pism przez lata wysyłanych, ale w końcu udało się wraz Zarządem Dróg Wojewódzkich i samorządem Województwa Wielkopolskiego sfinalizować zadanie budowy ścieżki rowerowej z Racotu przez Katarzyń do Choryni. Ścieżka formalnie już funkcjonuje, a mieszkańcy się z tego bardzo cieszą, bo bezpieczeństwo jest poprawione podkreślił wójt Andrzej Przybyła.

Wójt zwrócił także uwagę na szczególną rolę Racotu w układzie komunikacyjnym ścieżek rowerowych. – Dzięki współpracy z samorządem miasta, powiatu i województwa udało nam się zbudować ponad 33 km ścieżek rowerowych. Może nie są one jeszcze w każdym calu doskonałe, pewne odcinki wymagają jeszcze korektzaznaczył wójt. Podkreślił, że z Racotu ścieżkami rowerowymi przez Czempiń można dojechać do samego Poznania, ponadto przez Stare Oborzyska i Pianowo do Kościana. Do Kościana dostaniemy się również bezpośrednio z Racotu. Można także dojechać przez Darnowo i Wyskoć do Turwi, a także do Nowego Dębca. Brakuje jeszcze odcinka przez Wojnowice i Osieczną do Leszna, ale jeśli uda się włączyć w plan budowy ścieżek gminę Krzywiń, przez której część przebiega trasa, może i ta koncepcja zostanie wcielona w życie.

Wicemarszałek Jankowiak uwypuklił z kolei rolę współpracy samorządów przy realizacji zadań. ­– To mała rzecz, ale bardzo ważna i cieszy. W dobie, gdy się chwalimy dużymi inwestycjami, to przedsięwzięcie największe nie jest, ale jest bardzo ważne. Chciałbym także podkreślić współpracę miasta i powiatu, dzięki czemu można takie przedsięwzięcia realizować. Ścieżki są ważne i chcemy ich budować jak najwięcej. Liczę na to, że nowa perspektywa unijna sprawi, że będą większe możliwości jeśli chodzi o same ścieżki mówił wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Po przemówieniach wszyscy uczestnicy wydarzenia zasiedli na rowery, by osobiście wypróbować nową ścieżkę. Pokonali liczący około 2 km odcinek z Przystani Oaza do gościńca w Choryni.

Budowa ścieżki z Racotu do Choryni była inwestycją samorządu województwa, przy znacznym finansowym udziale gminy Kościan. Realizację zadania rozpoczęto w lipcu 2020 r., a było ono podzielone na dwa etapy. Pierwszy odcinek o długości 1,3 km z Racotu do Katarzynina był budowany do grudnia, a jego koszt wyniósł 1,2 mln zł. Budowę drugiego odcinka z Katarzynina do Choryni liczącego 0,75 km rozpoczęto w lutym tego roku, a zakończono w lipcu. Jego koszt wyniósł 682 tys. zł.

Fot. Milena Waldowska