Radny pyta: Gdzie są tuje wokół oczyszczalni?

Radny miejski Kościana Marek Wyrzykiewicz postanowił sprawdzić, czy przy oczyszczalni ścieków przemysłowych Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA zostały posadzone tuje, które będą niwelować przykry zapach pochodzący z obiektu. Drzewek jednak nie znalazł.

Marek Wyrzykiewicz na początku tego roku zainteresował się zapachami pochodzącymi z oczyszczalni umiejscowionej przy Al. Koszewskiego. – Wielkimi krokami zbliża się wiosna i lato, a z naszych kościańskich, potocznie zwanych „huśtawek” znajdujących się przy stadionie miejskim nie da skorzystać z powodu zapachów wydobywających się z pobliskiej oczyszczalni zwracał uwagę radny Wyrzykiewicz w piśmie z dnia 26 lutego br. skierowanym do burmistrza Kościana. Radny dopytywał, czy miasto w jakikolwiek sposób monitoruje tę dyskomfortową dla mieszkańców sytuację.

Na zadane wówczas pytanie Marek Wyrzykiewicz otrzymał dwa pisma – od Mlekovity i od burmistrza. W obu uzyskał odpowiedź, że na wiosnę br. wzdłuż ogrodzeń oczyszczalni planowane jest posadzenie 100 krzewów iglaków. – Deklarowane prace związane z montażem filtrów antyodorowych zostały przeprowadzone w 2020 roku, ponadto teren wokół obiektów podczyszczalni został ogrodzony, a na wiosnę 2021 planowane jest posadzenie 100 tui, które stworzą w przyszłości naturalne środowisko wzdłuż wszystkich ogrodzeń – informował na początku marca Zbigniew Korbik, kierownik zakładu w Kościanie.

W związku z rozpoczęciem lata Radny Wyrzykiewicz udał się pod oczyszczalnię z zamiarem sfotografowania młodych drzewek.  – Spróbowałem od strony zakładu… Myślę. Może od strony ogródka jordanowskiego? W końcu trzeba zobaczyć od strony stadionu… Nadal pełen wiary poszukałem za murami. Nie znalazłem niestety ani sztuki – dzieli się radny swoimi obserwacjami w mediach społecznościowych.

Fot. Marek Wyrzykiewicz