Radni zdecydowali. Oddziały przedszkolne zostaną zlikwidowane

Choć przymiarki do likwidacji oddziałów przedszkolnych działających w trzech kościańskich szkołach podstawowych trwają od ubiegłego roku, teraz stanie się to faktem. Niektórzy radni mieli jednak pewne wątpliwości, czy to słuszne posunięcie.

Na mocy trzech podjętych uchwał, z dniem 31 sierpnia 2022 roku likwidacji ulegną oddziały przedszkolne w Szkołach Podstawowych nr 1, 3 i 4 w Kościanie. Taka decyzja jest uwarunkowana głównie wymaganiami przeciwpożarowymi, których budynki szkół nie spełniają. Z kolei ich dostosowanie do obowiązujących wymogów byłoby zbyt kosztowne.

Samorząd miejski jednak uspokaja, że dzieci z Kościana nie zostaną pozbawione możliwości opieki przedszkolnej. Nadal pozostaną oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 2, która z sześciu istniejących w tej chwili oddziałów, od nowego roku szkolnego poszerzy je do siedmiu. Ponadto w sytuacji, gdy zabraknie miejsc w czterech przedszkolach publicznych prowadzonych przez samorząd i dodatkowo w SP nr 2, miasto na podstawie obowiązującej ustawy sfinansuje miejsca w niepublicznych przedszkolach wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Burmistrza Miasta Kościana. Przypomnijmy, że w mieście budowane są w tej chwili trzy nowe przedszkola prywatne, które mają być gotowe do września.

To czy będą faktycznie gotowe na kolejny rok szkolny, poddał jednak w wątpliwość radny Marek Wyrzykiewicz. – Zgodziliśmy się na likwidację oddziałów przedszkolnych w zamian za budowę trzech nowych przedszkoli. Z tego co wiem, to na Nacławskiej i Czempińskiej przedszkola są budowane i myślę, że one powstaną. Natomiast na Osiedlu Literatów, gdzie miało powstać trzecie przedszkole, na pewno nie powstanie ono do września. Co takiego się zmieniło, że nie jesteśmy o takim czymś informowani i czy jest jakiś plan B na wypadek, gdyby te przedszkola nie powstały? – dopytywał radny Marek Wyrzykiewicz.

Odpowiedzi udzielił burmistrz. ­– To, że to trzecie przedszkole nie jest w tej chwili budowane, nie ma w tej chwili znaczenia. Te dwa pozostałe w zupełności zaspokoją nasze potrzeby. A one rosną jak na drożdżach, jestem dobrej myśli co do ich powstania. A gdyby nawet nastąpił jakiś kataklizm, który by wstrzymał ich budowę, to i tak jesteśmy zabezpieczeni – orzekł burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Z kolei radni Łukasz Naglik i Sławomir Kaczmarek dopytywali m.in. o zapewnienie miejsc pracy kadrze likwidowanych oddziałów. – Kadra nauczycielska utraci gwarancje wynikające z karty nauczyciela. Jaka liczba nauczycieli będzie mogła być zatrudniona w innych placówkach oświatowych prowadzonych przez gminę miejską Kościan? A ilu nauczycieli zostanie zwolnionych? – pytał Sławomir Kaczmarek.

– Kilkanaście osób może stracić pracę. Ale będą oni mieć szansę zatrudnienia w nowo powstających placówkach. Ponadto staramy się znaleźć zatrudnienie w placówkach samorządowych. Choć oczywiście wszystkim się nie da zagwarantować zatrudnienia – wyjaśniał burmistrz.

Konkretne liczby podała Irena Tomczak, szefowa wydziału edukacji, kultury i kultury fizycznej przy UM Kościan. – Nowo powstające przedszkola zagwarantują 350 miejsc , a biorąc pod uwagę zapotrzebowanie gminy, będziemy potrzebować około 300 miejsc. Poza tym jest jeszcze taka mała rezerwa w naszych placówkachmówiła naczelnik Irena Tomczak. Jednocześnie zapewniła, że samorząd czyni wszelkie możliwe starania, aby pomóc 37 osobom, które zostaną zwolnione w uzyskaniu nowego zatrudnienia. Na stan z listopada ubiegłego roku 24 nauczycielki są zatrudnione z kartą nauczyciela, z czego 19 utraci możliwość pracy w jednostkach samorządowych. Część z nich otrzymała jednak wstępną gwarancję zatrudnienia w nowych placówkach prywatnych. Ponadto część kadry zapowiada przejście na emeryturę.

Po dyskusji radni przeszli do głosowania nad  uchwałami likwidującymi oddziały przedszkolne w trzech szkołach. Wszystkie trzy uchwały zostały przegłosowane, przy czym nikt nie głosował przeciw. Jedynie radni Koalicji Obywatelskiej (Paweł Grodziski, Patryk Piasecki, Sławomir Kaczmarek, Marek Wyrzykiewicz) wstrzymali się od głosu.