Punkt pobrań wymazów czynny od godziny 10.00

Na parkingu przy basenie w Kościanie już od wczoraj wszystko jest przygotowane dla osób zainteresowanych przeprowadzeniem testu pod kątem COVID-19. Badania będą wykonywane bezpłatnie.

Centrum wymazowe podzielone jest na ścieżkę walk-thru (dla pieszych) oraz drive-thru (dla kierowców i pasażerów bez konieczności wysiadania z auta). Wjazd odbywa się od strony ul. Nacławskiej. Z kolei osoby chcące skorzystać z basenu, mogą się do niego dostać wchodząc wyłącznie wejściem od strony ul. Wyzwolenia.

Procedura związana z badaniem trwa około 10 minut, nie licząc ewentualnego czasu oczekiwania. Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, dana osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu.

Przypomnijmy, że zapisy na badanie przyjmuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w godz. 8.00-15.00 pod numerem  tel. 61 65 68 075. Zapisywać można się dzisiaj i jutro, natomiast mobilny punkt pobrań będzie działał do czwartku, 23 lipca.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z wnioskiem wojewody, jego przygotowaniem i funkcjonowaniem zajmują się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Terytorialnych, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz samorząd lokalny.

Dotychczas mobilne centra pobrań prób COVID-19 uruchomione były m.in. w Krotoszynie, Kaliszu, Ostrowie Wlkp. Kępnie, Lesznie, Rawiczu, Gostyniu, Pleszewie, Gnieźnie, Ostrzeszowie, Poznaniu, Jarocinie.

Fot. Milena Waldowska