Proboszcz kościańskiej fary tłumaczy swoje intencje

Po tym jak przez media społecznościowe i fora przewinęła się fala krytyki na osławioną już zawieszkę na drzwiach kościoła, poprosiliśmy księdza proboszcza Pawła Skrzypczaka o komentarz całej sprawy. Otrzymaliśmy pisemną odpowiedź.

Przypomnijmy krótko, że na głośnym plakacie podano wyniki głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich w Kościanie. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 61,51 proc. mieszkańców, a na Andrzeja Dudę 38,49 proc. Plakat sugeruje m.in., że głosowanie na Rafała Trzaskowskiego oznacza śmierć, nieszczęście  przekleństwo, a na Andrzeja Dudę życie, szczęście i błogosławieństwo. Wiele osób zbulwersował ten przekaz i poczuli się nim mocno dotknięci.

Dodajmy, że po tym, jak zdjęcie plakatu obiegło internet we wtorek, w środę rano zniknął on już z kościelnych drzwi. Pojawił się natomiast nowy, który niejako tłumaczy ten pierwszy i ma być zachętą do dalszej dyskusji.

Poniżej publikujemy przesłane do naszej redakcji oświadczenie proboszcza ks. Pawła Skrzypczaka:
Nie chciałem tych emocji, które sprawie towarzyszą. Chciałem raczej refleksji i dyskusji na temat: „Jestem WIERZĄCYM. KIEDY JESZCZE JESTEM CHRZEŚCIJANINEM, A KIEDY JUŻ NIE?

 Pan Jezus nie głaszcze nas po głowie i nie mówi: taplaj się w tym bajorku. Mówi natomiast: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! Królestwo Boże jest pośród was!

Szanuję wszystkie wybory. Kiedy politycy kłócą się o słupki, nikt nie troszczy się o duszę. Ja ośmielam się pytać o świadomość decyzji. One mają konsekwencje dla duszy i dla ciała. Bóg zbawia całego człowieka. Dał nam wolną wolę. Św. Paweł w liście do Rzymian 12, 1-2 pisze: „A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe.”

Kiedy człowiek zawiera małżeństwo, to wchodzi w związek nie tylko z ukochaną osobą, ale z wszystkimi, którzy są z nią powiązani. Bóg pytając nas o wiarę nie pyta tylko o deklaracje. Św. Jakub przypomina, że „wiara bez uczynków jest martwa”. I nie chodzi tylko o pacierze i udział w liturgii – to dopiero połowa człowieka, a reszta? Pytam w tej grafice, moich Braci i Siostry – a co na to Pan Jezus? Co z wiecznością? Wiesz dokąd idziesz? Bóg nikogo nie wyklucza. Każdy jest zaproszony do NAWRÓCENIA – wejścia w przestrzeń bezwarunkowej miłości Boga! Wiem, że Ja pierwszy. Mnie Bóg zapyta: Powiedziałeś MOIM DZIECIOM, swoim Siostrom i Braciom jak żyć? Jak spotkać Jezusa? Nazizm był czytelny. Komunizm jednoznaczny. A dzisiejsza cywilizacja Zachodu jest miałka i byle jaka. Manipulując, wychowuje bezwolnych konsumpcjonistów, którzy biorą z marketu świata co jest na PROMOCJI, nie patrząc co to za towar i jakie skutki przyniesie jego spożycie. Chrześcijanie, bądźcie sobą! Obudźcie się! To MY mamy zmieniać ten świat, nie odwrotnie!

Na marginesie dziękuję wszystkim internautom na różnych platformach społecznościowych. Dzięki Waszemu udziałowi (na który w ogóle nie liczyłem) Ewangelia dociera do bardzo wielu osób, które by wcale nie zobaczyły tej grafiki na drzwiach kościoła. Zapraszam do dyskusji. Na słynnych już drzwiach Fary jest ciąg dalszy! Każdego kto czyta ten artykuł proszę o modlitwę. Niech z tego wyniknie większe dobro.

Z modlitwą ks. Paweł Skrzypczak

Zdjęcie kolejnego plakatu, który pojawił się na kościelnych drzwiach: