Powstało Centrum Promocji Regionu w Kościanie. Kieruje nim Paweł Sałacki

Nowa jednostka samorządu miejskiego funkcjonuje od początku lipca. Została utworzona w związku z wymogiem programu unijnego. Jej kierownikiem został Paweł Sałacki, właściciel portalu koscian.net.

Centrum Promocji Regionu będzie koncentrować się na Ratuszu, Rynku i ul. Wrocławskiej.

Centrum Promocji Regionu powstało w związku z projektem rewitalizacji Ratusza, Rynku i ul. Wrocławskiej w Kościanie. – Projekty te otrzymały dofinansowanie na realizację z funduszy unijnych. W ramach otrzymanego wsparcia istniał także wymóg stworzenia dwóch miejsc pracy na okres minimum 5 lat.  W związku z tym, że pomału kończmy ten duży projekt, musimy myśleć o zagospodarowaniu tego obszaru pod względem kulturalno-społecznym. Stąd utworzenie Centrum – tłumaczy burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Nazwa nowej jednostki jest trochę myląca, bo kojarzy się z szerszą promocją, a nie dotyczącą jedynie małego obszaru w centrum miasta. Takie nazewnictwo zostało jednak zastosowane w projekcie w 2018 roku.

Konkurs

W wyniku przeprowadzonego konkursu kierownikiem CPR, którego siedziba po zakończeniu remontu Rynku będzie zlokalizowana w ratuszu, został Paweł Sałacki. To kościański dziennikarz, były zastępca redaktora naczelnego „Gazety Kościańskiej” i właściciel oraz wydawca serwisu koscian.net. Warto nadmienić, że o stanowisko ubiegało się dwóch kandydatów – Pawel Sałacki z Kościana i kandydatka z Leszna. Wybrano kościaniaka. – Dla mnie to jest ciekawe wyzwanie. Uważam, że jestem specjalistą od Kościana i mam dużą wiedzę o mieście. Byłem pierwszym naczelnikiem Biura Promocji Miasta w latach 90. Tworzyłem ten wydział. Byłem także przez lata rzecznikiem magistratu oraz przez 22 lata zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Kościańskiej” – podkreśla Paweł Sałacki.

Dodaje, że pomysłów na realne ożywienie Rynku i Wrocławskiej mu nie brakuje. – Na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach, gdyż jestem w trakcie opracowywania planów. Zamierzam jednak mocno współpracować z Biblioteką Miejską, KOK-iem i Muzeum Regionalnym. Jeżeli ktoś z zewnątrz znajdzie się pomiędzy tymi trzema instytucjami, to może z nich wykrzesać naprawdę wiele i nadać im wspólnie nową wartość, poza ich codzienną działalnością – deklaruje nowy kierownik.

CPR ma zajmować się ponadto współpracą z organizacjami pozarządowymi czy też wynajmem powierzchni na potrzeby komercyjne. Poza kierownikiem będzie w nim zatrudniona jeszcze jedna osoba, również wyłoniona na podstawie konkursu, który zostanie przeprowadzony za jakiś czas.

Szef portalu

Pomimo objęcia nowego stanowiska w samorządzie miejskim, Paweł Sałacki nie zrezygnował z prowadzenia portalu koscian.net. – Prawo nie zakazuje łączenia pracy w Urzędzie Miejskim z prowadzeniem własnej działalności tłumaczy burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Taki wymóg dotyczy jedynie burmistrza, a także naczelników poszczególnych wydziałów, którzy podejmują decyzje administracyjne.

Sam Sałacki nie dostrzega również nic niewłaściwego w jednoczesnej pracy w samorządzie miejskim oraz w prowadzeniu lokalnego portalu. – Konfliktu nie widzę, ponieważ koscian.net nigdy nie zajmował się czymś, co moglibyśmy nazwać dziennikarstwem śledczym. To jest raczej portal o charakterze społeczno-kulturalnym, w którym przekazujemy neutralne informacje i koncentrujemy się raczej na ludziach i ich sukcesach, mamy także bardzo dużo historii. Prowadząc przez ponad 20 lat gazetę, to jej dawałem prawo do komentowania bieżących spraw, czasami nawet tocząc boje. Tymczasem koscian.net pozostawał zawsze obiektywny i maksymalnie stonowany. I taki cały czas pozostanie zapewnia Paweł Sałacki.

Tłumaczy, że pracy dziennikarskiej dla portalu nie będzie wykonywał w czasie pracy w Urzędzie. Już w tej chwili robią to współpracownicy. Jego rola sprowadza się natomiast teraz bardziej do zarządcy i właściciela serwisu.