Potrójne wsparcie dla kościańskiego szpitala

Trzy samorządy decydowały o specjalnej pomocy dla szpitala powiatowego w Kościanie – to gminy Kościan i Śmigiel, które przekażą pieniądze oraz powiat kościański, który zakupi wysokiej jakości urządzenie do dezynfekcji.

Szpital powiatowy w Kościanie

Z rezerwy kryzysowej po 50 tys. zł przekażą gmina Kościan i Gmina Śmigiel.

– W mojej ocenie największe ryzyko podejmuje obecnie służba zdrowia, która szczególnie musi zostać zabezpieczona w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. Podjąłem zatem decyzję o przekazaniu z rezerwy kryzysowej gminy Kościan pomocy finansowej dla Szpitala SPOZ w Kościanie kwoty 50 tys. zł na jego doraźne potrzebyinformuje Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan.

Burmistrz Śmigla Małgorata Adamczak z kolei swą decyzję argumentuje następująco:W tym niełatwym dla nas wszystkich czasie, chcemy wesprzeć służbę zdrowia, która robi wszystko, aby nam zapewnić bezpieczeństwo. Podjęłam decyzję o przekazaniu z rezerwy kryzysowej gminy Śmigiel pomocy finansowej dla Szpitala SPOZ w Kościanie kwoty 50 tys. zł na jego doraźne potrzeby. Mam świadomość, że szpital musi zostać zabezpieczony w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej.

Z kolei Starostwo Powiatowe w Kościanie, poza wcześniej planowanymi inwestycjami, zakupi na potrzeby SP ZOZ wysokiej klasy urządzenie, Aerosept 500 do dezynfekcji pomieszczeń i rzeczy, które się w nim znajdują.

Jego działanie opiera się na zasadzie aerozolizacji termicznej. Rozprasza roztwór w postaci suchej pary podgrzany do 55 stopni, który dzięki dyszy ultradźwiękowej równomiernie rozprowadza się na wszystkich powierzchniach poddawanych dezynfekcji. Jest to urządzenie, które pozwala na działanie m.in. bakteriobójcze, drożdżobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze i sporobójcze. Jego koszt wynosi 80 tys. zł. Będzie to pierwsze takie urządzenie w szpitalu, obecnie lecznica wykorzystuje inne urządzenia do dezynfekcji.

Ponadto w ostatnim czasie Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego przekazało szpitalowi 120 litrów płynu do dezynfekcji rąk,  95 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni, 200 kombinezonów ochronnych. Wartość tych zakupów to ponad 11 tys. zł.