Postępy przy remoncie Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego [ZDJĘCIA]

Prace remontowe reprezentacyjnego budynku przy Al. Kościuszki 22 w Kościanie idą do przodu. Jest już widoczny fragment nowej elewacji z boku budynku, a także trwają roboty przy oczyszczaniu frontowej ściany związane z elementami sztukatorskimi.

W odrestaurowanej elewacji będą dominować stonowane, naturalne kolory beżu w różnych odcieniach i brązu. Nowy tynk został już położony na jednej ze ścian bocznych.

Jednocześnie oczyszczane są elementy sztukatorskie elewacji od strony frontowej budynku, które zostaną uzupełnione i naprawione. Podczas usuwania zewnętrznej warstwy tynków pojawiły się elementy dekoracyjne, które wcześniej były przysłonięte. Odbudowywane są także schody z ogrodu prowadzące do dawnego mieszkania starosty kościańskiego.

Przypomnijmy, że elewacja tego historycznego budynku związanego z powiatową administracją, w którym przed II wojną światową mieściło się starostwo i mieszkanie starosty, nie była remontowana po 1989 roku. Zastosowany nowy tynk będzie wapienny, podobny do oryginalnego z zachowaniem wszelkich detali. Efekt wizualny wzbogaci nocna iluminacja.

Remont, którego inwestorami są samorządy powiatu i miasta, będzie kosztował 1 mln 70 tys. zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum, w którym liderem jest MD KONS Sp. z o. o. z Żydówka. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec sierpnia.

Fot. Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski Kościana