Postępy prac na Wrocławskiej i Rynku [ZDJĘCIA]

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami we wrześniu usunięto znaczną część ogrodzeń na remontowanej ul. Wrocławskiej. Dzięki temu możliwe jest swobodniejsze poruszanie się po deptaku.

Kościan. Postępy prac na rynku i ul. Wrocławskiej

Granitowa kostka nie jest jeszcze w pełni położona, ale postępy w tym zakresie widać z dnia na dzień. Dostęp do punktów handlowych po kilku miesiącach stał się znacznie swobodniejszy. Poza uzupełnieniem kostki na Wrocławskiej zostały do zamontowania m.in. kraty na węgiel oraz przyłączenie rynien do deszczówki. Z kolei takie elementy jak nowe lampy i architektura, w tym ławki, kosze na śmieci czy kwietniki zostaną zamontowane dopiero w terminie późniejszym, już po wykonaniu płyty Rynku. – Chcemy zamontować te wszystkie elementy jednocześnie, a nie na raty. Nastąpi to już w przyszłym rokuwyjaśnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza.

Także za jakiś czas na deptaku zostaną posadzone drzewa. Będą to cztery drzewka przechodzące przez środek ulicy w pewnych odstępach. Miało być ich pierwotnie pięć, ale z uwagi na konieczny swobodny dostęp do bramy budynku Banku Spółdzielczego, piąte drzewo zostanie posadzone w donicy. Poza tym pojawią się także donice z innymi roślinami.

Postępują również prace na Rynku. Są one w tej chwili jeszcze mało widoczne dla przechodniów, bo odbywają się w ziemi. Wykonano kanalizację, w tej chwili montowana jest sieć elektryczna. nawożony jest również piasek, który stanowi pierwszą warstwę konstrukcyjną. – Za chwilę rozpoczniemy izolację oraz wzmocnienie fundamentów ratusza. W październiku ma zostać również wybetonowana komora fontanny. Rozpocznie się ponadto układanie kostki, na początek od strony dawnej apteki Pod Białym Orłem – wylicza zastępca burmistrza.

Na te prace pozwoli jeszcze jesienna aura. Potem wszystko zależy już od panujących zimą temperatur. Jeśli będą za niskie, konieczna będzie przerwa, by uniknąć w przyszłości poprawek.

fot. Maciej Sibilak