Posprzątali letnisko w Nowym Dębcu

W sobotę 27 kwietnia, czyli tradycyjnie przed długim weekendem majowym, grupa ponad 40 osób wzięła udział w sprzątaniu plaży i okolic, a także kąpieliska nad Jeziorem Wonieskim.

Organizatorem akcji była gmina Kościan oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji działający przy gminie. Cała akcja wpisywała się natomiast w wiosenne porządki na terenie gminy prowadzone od końcówki marca.

Wśród zbierających pojawili się mieszkańcy Nowego Dębca, Osieka, Januszewa, a także włodarze gminy, radni i sołtysi. Do akcji przyłączyli się również wędkarze oraz członkowie Kościańskiego Klubu Żeglarskiego.

Porządki rozpoczęto o godzinie 10. Każdy otrzymał worki i sprzęt ochronny. Zebrano około 15 worków śmieci, wśród których przeważały butelki i odpady pozostawione przez przyjezdnych. Dobra informacją jest to, że śmieci było znacznie mniej niż w poprzednich latach. Jest to prawdopodobnie efekt akcji informacyjnej i ustawionych na terenie całego letniska ponad 40 śmietników.

 Najwięcej śmieci znajdowała się przy nowo powstałym punkcie widokowym, który jest na uboczu plaży. Posprzątane zostało również przez druhów z OSP Racot dno kąpieliska pomiędzy pomostami.

Po zakończeniu  porządków odbył się piknik, podczas którego raczono się plackiem i kiełbasą z grilla, przygotowaną przez OPS Spytkówki.

Fot. OSIR w Kościanie