Policyjny konkurs o bezpieczeństwie w ruchu drogowym [ZDJĘCIA]

W Szkole Podstawowej nr 3 w Kościanie odbywają się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W czwartek rozstrzygnięto konkurs dla uczniów w wieku 10-12 lat.

W finale powiatowym turnieju bierze udział 6 szkół z terenu powiatu kościańskiego, które wysunęły swe zgłoszenia. Najpierw szkoły przeprowadziły wewnętrzne eliminacje wysuwając do konkursu najlepsze grupy uczniów. Z kolei dwudniowy finał powiatowy wyłoni najlepsze szkoły, które wezmą udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się 18 maja w Rogoźnie.

Konkurs został podzielony na dwie grupy: dla młodszych uczniów w wieku 10-12 lat oraz dla starszych powyżej 12 lat. W czwartek odbył się konkurs dla młodszej grupy, a dzisiaj odbywa się dla starszej.

Przeprowadzenie eliminacji powiatowych organizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Kościanie wsparł Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie oraz Państwowa Straż Pożarna w Kościanie. Konkurs składa się z kilku etapów, w tym wiedzy teoretycznej i znajomości zasad na skrzyżowaniach, zasad udzielania pierwszej pomocy, czyli wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale również właściwego zachowania się w takiej sytuacji i powiadomienia służb ratunkowych. Ta część została przygotowana przez straż pożarną. Ostatnia grupa zadań składa się z praktyki, czyli miasteczka ruchu drogowego ze znakami drogowymi i torem przeszkód. To zadanie zawodnicy wykonują na rowerach.

– Turniej ma na celu przede wszystkim edukowanie dzieci pod względem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i stosowania się do nich. Takie konkursy pokazują, że dzieci mają wiedzę, ale muszą też nabyć umiejętności praktycznych, by móc jeździć bezpiecznie po drogach wyjaśnia Paulina Piechowiak, oficer prasowy KPP.

Podsumowanie czwartkowego konkursu odbyło się tego dnia w południe. Nagrody uczniom wręczali: zastępca komendanta KPP w Kościanie podinsp. Waldemar Okupniczak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Mateusz Marszewski, dyrektor WORD Jarosław Sobczak i jego zastępca Wiktor Spiżewski oraz w roli gospodarza dyrektor SP nr 3 Izabela Korzeniowska.

Uczniowie biorący udział w konkursie twierdzili zgodnie, że nie przysporzył im on dużej trudności. Niektóre pytania wprawdzie nie należały do łatwych, ale dali radę. Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco: VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Bronikowie, V miejsce – SP nr 3 w Kościanie, IV – SP w Starym Bojanowie, III – SP w Czempiniu, II – SP w Czaczu, I – SP nr 4 w Kościanie. Indywidualnie wśród wszystkich uczniów najlepszy okazał się natomiast Wojciech Styza z Czwórki w Kościanie. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki i dyplomy, a najlepsi puchary.

Fot. Milena Waldowska, KPP w Kościanie