Podpisy w sprawie zakonnic już przekazane

W miniony czwartek (30.01) grupa inicjatywna optująca za pozostaniem sióstr zakonnych w Kościanie, przekazała listę podpisów władzom powiatu kościańskiego.

Przypomnijmy, że akcja zbierania podpisów ruszyła po tym, jak starosta Henryk Bartoszewski poinformował na początku roku o zamiarze zakupu nieruchomości mieszczącej się przy kościańskim szpitalu, a należącej do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego A Paulo (Szarytki). Rozmowy na ten temat od jakiegoś już czasu prowadzone są pomiędzy władzami powiatu a władzami zakonu, które mieszczą się w Chełmnie. Po zakupie budynku, powiat zamierza poczynić w nim inwestycje związane z oddziałem paliatywnym i zakładem opiekuńczo-leczniczym kościańskiego szpitala.

– Zebraliśmy już ponad 2500 podpisówinformuje Jakub Zielonka, inicjator akcji. – Złożyłem pismo wraz z podpisami do starosty oraz do Rady Powiatu. W tej chwili jestem na etapie przygotowywania pisma do władz zakonnych.

Kolejne podpisy są jeszcze zbierane, a po zgromadzeniu około tysiąca, zostaną one przekazane staroście i uzupełnią wcześniejszą listę. Raczej nie będzie problemu z ich pozyskaniem, bo poparcie dla akcji jest bardzo duże.

Teraz pozostaje czekać na odpowiedź ze strony starosty, którego organizatorzy akcji proszą o wsparcie dla decyzji pozostawienia zakonnic w Kościanie i znalezienia dla nich nowego miejsca. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmą natomiast przełożone kościańskich sióstr w Chełmnie. Co istotne, zakonnice utrzymują się same, bo są zatrudnione w szpitalu jako pielęgniarki czy w  biurze parafialnym. Chodzi tylko o ewentualny remont ich nowego domu, którego kosztów same nie byłyby w stanie już udźwignąć.