Plan obchodów Święta Niepodległości w Kościanie

W tym roku w Kościanie główne uroczystości związane z obchodami Święta Narodowego 11 listopada odbędą się na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie przy ul. ks. Bączkowskiego. Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących.

Po ubiegłorocznej, pandemicznej przerwie związanej ze wspólnym świętowaniem Narodowego Święta Niepodległości, wracają oficjalne uroczystości. Wprawdzie nie będzie pikniku historycznego jak w poprzednich latach, ale nie zabraknie okolicznościowego koncertu i wystawy.

Obchody 11 listopada rozpoczną się tradycyjnie od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbędzie się o godz. 10.30 w kościele farnym. Po mszy uroczystości przeniosą się na stary cmentarz, pod pomnik Obrońców Ojczyzny. W programie zaplanowano udział przedstawicieli 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska oraz rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Będą przemówienia i złożenie wiązanek kwiatów, a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Dęta “Ton”. Początek wydarzenia o godz. 12.15.

Uzupełnieniem będą wydarzenia kulturalne. To wystawa plenerowa na Placu Wolności zatytułowana „Tak powstawała Niepodległa”, która czynna będzie od 11 listopada. Z kolei na poniedziałek, 15 listopada zaplanowano koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania wraz z solistami. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury. Wstęp jest bezpłatny, jednak z uwagi na reżim sanitarny obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr tel. 65 5120575.

LOK zaprasza z kolei na Zawody Strzeleckie z okazji Święta Niepodległości, które odbędą się w niedzielę, 14 listopada. Zawody rozpoczną się o godz. 10.00, a może wziąć w nich udział każdy. Ponadto w sobotę, 13 listopada odbędzie się Mini Turniej Strzelecki LIGI STRZELECKIEJ LOK KOŚCIAN 2021 (godz. 14:00-16:00).