Plan majówki w Kościanie

Kolejny rok nie pozwala na huczne obchodzenie Święta Konstytucji 3 Maja oraz dni 1 i 2 maja, jednak Urząd Miejski oraz instytucje samorządowe przygotowały kilka interesujących pozycji.

Już od piątku, 30 kwietnia możemy oglądać trzy wystawy. Pierwsza to wystawa plenerowa na Placu Wolności zatytułowana ” Konstytucja 3 Maja”, która została przygotowana przez Muzeum Regionalne przy współpracy z Kościańskim Ośrodkiem Kultury. Druga – „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to wystawa wirtualna udostępniona na stronie Muzeum Regionalnego. Trzecia – „Słowo i obraz – Konstytucja 3 Maja w malarstwie, literaturze, poezji” dostępna jest w witrynach okiennych Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nie zabraknie również koncertu, choć obecnie jest on możliwy wyłącznie w wersji wirtualnej. Będzie to minirecital utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Filipa Kaucha, 11-letniego wirtuoza fortepianu, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościanie. Koncert będzie dostępny na stronie KOK-u od 1 maja przez cały weekend majowy.

3 maja odbędą się natomiast skromne uroczystości upamiętniające 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji. O godz. 11.30 delegacje złożą wiązanki kwiatów na Placu Niezłomnych, a następnie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Odbędzie się ona tym razem w kaplicy pw. św. Jana Pawła II na os. Konstytucji 3 Maja, gdyż będzie to jednocześnie msza dziękczynna z okazji 30-lecia Osiedla Konstytucji 3 Maja.

Przewidziano także dwa konkursy okolicznościowe. Pierwszy to konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, a drugi to konkurs wokalny na wykonanie Hymnu Polski skierowany do osób w każdym wieku. Regulaminy konkursów dostępne są na stronie internetowej koscian.pl.

Samorząd miejski zachęca również do wywieszenia flag państwowych i przyłączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Należy sfotografować swoją flagę i podzielić się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.

Szczegółowy plan wydarzeń znajduje się na plakacie.