Grupa nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka wróciła z zagranicznego szkolenia, które odbywało się na greckiej Krecie. Podczas pobytu był także czas na zwiedzanie i oddawanie się urokom wyspy.
Było to już kolejne zagraniczne szkolenie nauczycieli „Ratajczaka”, a wszystkie odbywają się w ramach realizowanego przez szkołę projektu „Nowe wyzwania – nowe umiejętności” współfinansowanego przez Unię Europejską na zasadach programu Erasmus+. Czas trwania całego projektu to 1.12.2023 r. do 31.12.2024.
Siedmioosobowa grupa nauczycieli na Krecie szkoliła się od 24 czerwca do 5 lipca. Konkretnie przebywali w Chani, czyli urokliwej miejscowości na północnym-zachodzie wyspy. W wyjeździe uczestniczyli: Irmina Jaźwińska, Lidia Wyrzykiewicz, Oliwia Ratajczak, Justyna Kostecka, Karolina Brzozowska, Małgorzata Jaśniak i Aleksander Szajek. Instytucją przyjmującą i organizującą szkolenie była grecka firma Areadne. Językiem szkolenia był angielski.
Tematyka szkolenia obejmowała metody pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk uchodźczych. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę z zakresu wspierania wielojęzycznych klas i nauczania wrażliwego na język (language-sensitive teaching) oraz narzędzi dydaktycznych wspierających różnorodność w edukacji.
[FOTORELACJA]2785[/FOTORELACJA]
Nauczyciele mieli możliwość analizy przykładów reakcji na różnorodność językową w konkretnych kontekstach dnia codziennego. Poszerzyli swoją wiedzę o perspektywach Unii Europejskiej z zakresu wspierania działań związanych z tolerancją wobec różnorodności językowej i kulturowej.
Szkolenie było też okazją do bezcennej wymiany doświadczeń z greckimi nauczycielami na temat ich sposobów pracy z uczniami, zwłaszcza z uczniami ze specjalnymi potrzebami. Grecja od wielu lat pracuje ze środowiskami uchodźczymi, a zatem warto skorzystać z ich doświadczeń i wypracowanych metod.
Dwutygodniowy pobyt w Chanii był także okazją do poznania greckiej historii, kultury i tradycji. Czas na zwiedzanie i korzystanie z uroków wyspy możliwy był w szczególności w weekendy. Nauczyciele zwiedzili m.in. pałac minojski w Knossos, wyspę Santorini, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, kreteńskie wąwozy, Cretaquarium, a także Chanię i cały region Apokoronas oraz kreteńskie plaże. Nie można także pominąć greckiej kuchni opierającej się na aromatycznych ziołach, a także świeżych warzywach, owocach morza i miodzie.
Z kolei w maju dwie nauczycielki (Dorota Łączyńska i Katarzyna Hejnar-Glumińska) szkoliły się w hiszpańskiej Maladze. Tymczasem w tej chwili grupa wuefistów „Ratajczaka” przebywa na szkoleniu w Rimini we Włoszech.
#FunduszeEuropejskie
Fot. FB European projects in ZSP Koscian
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz