Na ten moment czekano bardzo długo. W piątek, 7 lutego, otwarto centrum składające się z pracowni, które posłuży uczniom kształcącym się w różnych zawodach przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie.
Przypomnijmy, że warsztaty były budowane od 2023 roku. Starania o ich powstanie trwały jednak znacznie dłużej. Ponadto, o pół roku przedłużył się moment ich otwarcia, gdyż był on planowany na wrzesień 2024. Okazało się jednak, że nowy budynek nie spełniał wszystkich norm przeciwpożarowych, w związku z czym trzeba było je wdrożyć. To spowodowało opóźnienie.
[FOTORELACJA]3387[/FOTORELACJA]
Uroczyste otwarcie miało miejsce w holu nowego budynku, który jest dobudowany bezpośrednio do szkolnego budynku. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie obecnego zarządu powiatu kościańskiego, jak i poprzedniego. To właśnie bowiem w poprzedniej kadencji podjęto decyzję o budowie. Obecna była także poprzednia dyrektor szkoły, Małgorzata Durek, gdyż to za czasów jej kierownictwa zaczęła się budowa. W otwarciu uczestniczyli także zaproszeni goście, w tym samorządowy z terenu powiatu, urzędnicy starostwa, szefowie różnych instytucji oraz nauczyciele warsztatów i wybrani uczniowie.
Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Monika Kunc. Następnie wypowiedziała kilka zdań, w których m.in. podziękowała za budowę centrum osobom, które się do tego przyczyniły. – Jestem przekonana, że nowe Centrum będzie miejscem, gdzie młodzi ludzie zdobędą nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także pasję do wykonywanego zawodu. Niech to miejsce stanie się kuźnią talentów i przyczyni się do rozwoju naszego regionu – podkreśliła dyrektor „Ratajczaka”.
Następnie głos zabrali chętni goście, w tym starosta kościański Artur Opas. W swej przemowie otwarcie centrum nazwał „krokiem milowym w edukacji na terenie powiatu kościańskiego”.
Długą historię związaną ze staraniami o budowę Centrum przypomniał pokrótce z kolei Michał Jurga, członek zarządu powiatu poprzedniej kadencji, ale także dyrektor ZSP „Ratajczaka” w przeszłości przez krótki czas. – Pracę w tej szkole rozpocząłem w 1976 roku. Przez pierwsze lata działania szkoły uczęszczało do niej prawie dwa tysiące uczniów, tymczasem sal lekcyjnych było tylko 13. Nie wiem jak udało to wszystko pomieścić. Ale zajęcia trwały od 7.00 rana do 7.00 wieczora – mówił Michał Jurga. Szkoła tak funkcjonowała przez wiele lat, a później podjęto bardzo dobrą decyzję o budowie sali gimnastycznej, a w zasadzie hali sportowo-widowiskowej. Ostatni etap to budowa warsztatów, które dotychczas funkcjonowały przy ul. Młyńskiej, w miejscu po byłym Państwowym Ośrodku Maszynowym. Uczniowie zatem, by dostać się na warsztaty, musieli przechodzić przez sporą część miasta. Praktyki odbywali także w prywatnych firmach.
Po przemowach i wspomnieniach przyszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi. Na koniec tej części zaprezentowano jeszcze krótki występ artystyczny. Pomiędzy przemowami, ale także na sam koniec były jeszcze prezenty i gratulacje składane na ręce dyrektor szkoły.
Potem można było już przejść do zwiedzania obiektu.
Budynek Centrum Kształcenia Praktycznego ma dwie kondygnacje, których łączna powierzchnia użytkowa wynosi 1100 m kw. Obiekt został połączony ze szkołą na poziomie pierwszego piętra.
Na parterze, poza zapleczem szatniowo-sanitarnym, pomieszczeniami technicznymi, kotłownią oraz korytarzami z holem, znajdują się pracownie: cnc wraz z komputerową, budowlana, spawalnicza oraz dwie pracownie obróbki ręcznej. Na piętrze budynku znajdą się pracownie: fryzjerska, mechatroniczna (hydrauliczna i pneumatyczna), elektryczna, rysunku technicznego oraz gazownicza. Poza pracowniami znajdą się tam również: sekretariat i gabinet kierownika, pokój nauczycielski, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz zaplecze szatniowo-sanitarne.
Cała inwestycja pozyskała wsparcie w wysokości ponad 9 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Łączny koszt budowy i wyposażenia Centrum Kształcenia Zawodowego to 11 mln zł. Brakujące środki pochodziły z budżetu powiatu kościańskiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz