Zamknij

Przy Gostyńskiej stanął butelkomat. Za każdą butelkę 5 groszy

15:25, 18.02.2025 Aktualizacja: 16:28, 18.02.2025
Skomentuj

Moda na ekologię staje się coraz bardziej ekspansywna. Kościańska firma Flexbotics przed swoją siedzibą ustawiła niedawno flexbottles, czyli maszynę do zbierania plastikowych butelek. Za każdą butelkę lub puszkę otrzymamy 5 groszy, ale nie w gotówce, tylko w formie vouchera do wykorzystania na stacji paliw.

Głośno jest ostatnio w Kościanie w związku z olejomatem, czyli maszyną do zbierania zużytego oleju, która stanęła przy ul. Bernardyńskiej. Nie jest to jednak jedyna maszyna wpisująca się w ekologiczny trend w Kościanie. Nowością jest także butelkomat, który pojawił się w ubiegłym tygodniu.

[FOTORELACJA]3422[/FOTORELACJA]

Stoi on przy ul. Gostyńskiej, w zasadzie już na terenie Kurzej Góry, bezpośrednio przy stacji paliw Pieprzyk. Wykonawcą maszyny bazującej na sztucznej inteligencji jest firma Flexbotics specjalizująca się w inteligentnych technologiach i robotyzacji.

– W ten sposób przygotowujemy się pomału do systemu kaucyjnego za butelki, który wejdzie w życie w Polsce w październiku. W sklepach do butelek w momencie zakupu towaru będzie doliczana kaucja, którą odzyskamy zwracając butelkę, ale tylko w tym samym sklepie. Nasza maszyna przyjmuje natomiast każdą butelkę, jedynie nie zgniecioną. I za każdą otrzymamy 5 groszy tłumaczy Maciej Poprawski, członek zarządu Flexbotics.

Wspomniane 5 groszy to jednak nie gotówka, ale voucher do wykorzystania przy zakupie towarów na sąsiadującej stacji benzynowej Pieprzyk.

Jak działa butelkomat?

Sposób działania butelkomatu jest bardzo prosty. W specjalny otwór w maszynie wrzucamy plastikową, pustą i niezgniecioną butelkę. By automat ją przyjął, musi mieć do 3 litrów pojemności. Możemy także wrzucić metalową muszkę, do 1 litra pojemności. Następnie maszyna rozpoznaje przedmiot, waży go i skanuje. Potem jeszcze potwierdzamy operację, a butelkomat drukuje paragon z naliczonym rabatem kwotowym. Nie potrzeba zatem skanować żadnych kodów kreskowych ani instalować aplikacji na telefon. Wszystko proste i intuicyjne.

Butelki i puszki, które trafiają do maszyny, są przez nią zgniatane. Gdy urządzenie się zapełni, przyjeżdża firma w ramach obowiązującej umowy i zabiera zawartość, która poddawana jest następnie procesowi recyklingu plastiku.

Maszyna jest monitorowana za pośrednictwem kamer.

[ONNETWORK_VIDEO_ID]17[/ONNETWORK_VIDEO_ID]

Ekologia i plany

Na razie to pierwsza taka maszyna w naszym mieście, która jest ogólnodostępna. Zarząd Flexbotics ma jednak w planach znaczne rozszerzenie oferty pod tym względem i ustawianie maszyn w firmach czy różnych instytucjach. Ponadto – po wprowadzeniu systemu kaucyjnego dla plastikowych butelek – być może rozwiązaniem technologicznym zainteresowane będą sieci sklepów.

Ustawiając butelkomat w ogólnodostępnym miejscu chcemy uczyć dbania o środowisko i wyrabiania ekonawyków. Pokazujemy też, że robotyzacja, którą zajmuje się nasza firma, może być wykorzystywana w różnych przestrzeniach naszego życiapodsumowuje Maciej Stachowski, menager ds. rozwoju w Flexbotics.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MattMatt

1 0

Czy automat przyjmuje puste butelki z olejomatu?

08:40, 19.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KpiczPix!KpiczPix!

0 0

Zgodzę się że olejomacie na bernardyńskiej jest głośno - Netflix ma tworzyć o tym serial. Pytanie dla znawców: czy w tej zapadłej dziurze między Poznaniem a Wrocławiem jest jakaś praca? Ale nie na taśmie. Tylko w biurze. Do tego nie za minimalną. Ogłoszeń może 5 w styczniu było. Na 20 tysięcy mieszkańców. Coś się dzieje w Kościanie? Ktoś tu pobudza przedsiębiorczość? Nie. Będzie tylko gorzej. Dziękujemy wam władze, wizjonerzy. Ale przynajmniej rynek mamy w asfalcie i kamieniu. Bez drzew. Tak się budowało w latach 90 i Kościan w nich został. Stylem

22:13, 20.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%