27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji na Placu Paderewskiego przy pomniku powstańców oddano im hołd. Z kolei na starym cmentarzu parafialnym odsłonięto tablicę z nazwiskami powstańców spoczywających na tej nekropolii.
Najpierw poszczególne delegacje składające się z parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli kościańskich instytucji oraz mieszkańców zgromadzili się przy pomniku na Placu Paderewskiego. Uroczystość miała podniosły charakter, a o jej oprawę zadbali członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej oraz harcerze. Obecne były także liczne poczty sztandarowe.
Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał burmistrz Piotr Ruszkiewicz.
– Narodowy dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to dzień, w którym z szacunkiem i wdzięcznością spoglądamy wstecz na wydarzenia, które kształtowały losy naszej ojczyzny. W dniach od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku Wielkopolanie stanęli w obliczu trudnej próby – mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Zjednoczeni wspólnym celem stanęli z bronią w ręku, by przegnać zaborcę. Powstanie Wielkopolskie to symbol solidarności, męstwa i patriotyzmu wielu pokoleń. Nasza lokalna pamięć koncentruje się natomiast wokół niezwykłego czynu Kościańskiej Rezerwy Skautowej, która bez jednego wystrzału wyzwoliła nasze miasto i rozbroiła blisko tysięczny garnizon wojsk pruskich.
[FOTORELACJA]2217[/FOTORELACJA]
Następnie poszczególne delegacje złożyły kolejno wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Na tym ta część obchodów zakończyła się, natomiast część osób przemieściła się na stary cmentarz parafialny przy ul. Bączkowskiego. Tutaj nastąpił symboliczny moment w postaci uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskami spoczywających na cmentarzu powstańców. Na tablicy znalazło się 79 nazwisk osób, które spoczywają na tym cmentarzu, a których tożsamość udało się potwierdzić.
Inicjatorem tablicy jest Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Jest to już trzecia tablica na jednym z kościańskich cmentarzy. Dwie poprzednie znalazły swoje miejsce na nowym cmentarzu parafialnym oraz cmentarzu komunalnym.
– Nazwiska powstańców trudno było wyszukać. Nie udałoby nam się to bez pomocy Jarka Dzikowskiego, Jerzego Zielonki i wielu kolegów z okolicy, którzy okazuje się, że zajmują się tym tematem. Nie jest to więc tematyka odosobniona – mówi Piotr Nawrot, prezes Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. – Przygotowanie tablic jest bardzo ciężkie. Szczególnie na takim cmentarzu jak ten, który jest zabytkiem. Procedury są ciężkie i zabijają urok tej roboty. A bez pomocy finansowej miasta, gminy i powiatu, byłoby to nie do przejścia.
Weryfikacja nazwisk na wszystkich trzech cmentarzach odbywała się równolegle i trwała około 3 lata. Na tablicach znajdują się także nazwiska grobów, których już nie ma na nekropoliach, bo nie miał już kto o nie dbać. Dzięki tablicom powstańcy są natomiast teraz uhonorowani. Choć z drugiej strony z powodu trudności związanych z weryfikacją nazwisk, nie wszyscy powstańcy z kolei zostali umieszczeni na tablicach. Mają one jednak bez wątpienia wymiar symboliczny.
Uwieńczeniem obchodów związanych z rocznicą Powstania Wielkopolskiego są dwie wystawy plenerowe znajdujące się na kościańskim Rynku zorganizowane przez Muzeum Regionalne. Pierwsza z zatytułowana "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Druga o nazwie "Rezerwa Skautowa" jest efektem pracy kościańskiego muzeum.
4 0
Burmistrz i jego podnóżek znowu w akcji... 🤣
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz