Rejestracja firmy jest bezpłatna, tak samo, jak złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej. Pod tym względem nie trzeba więc przejmować się poniesieniem dodatkowych kosztów na ten cel.
Nie ma żadnych przeszkód odnośnie do tego, by rejestracja działalności gospodarczej miała miejsce w dowolnym momencie. W tym celu konieczne okaże się wypełnienie i złożenie wniosku CEIDG-1. Istnieje możliwość dokonania tego osobiście listem poleconym lub drogą elektroniczną. Taki wniosek musi być dostarczony do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy.
Złożenie wniosku jest jednoznaczne z nadaniem numeru REGON oraz NIP konkretnej firmie. Jest ona także wprowadzona do urzędu skarbowego.
Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego obowiązkiem jest zgłoszenie najpóźniej w ciągu 7 dni od daty założenia firmy tego, jaką wysokość opłacanych składek ZUS chce uiszczać.
Do wyboru są dwa druki:
- ZZA - dotyczy tylko ubezpieczenia zdrowotnego,
- ZUA - obejmuje ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne.
W niektórych przypadkach wymagane jest także złożenie wniosku VAT-R. Jest to obowiązkowe w momencie, gdy dana firma ma być zarejestrowana do VAT. Takie zgłoszenie musi być dokonane najpóźniej dzień przed rozpoczęciem świadczenia usług z konkretnej kategorii lub sprzedaży towarów.
Obowiązek złożenia wniosku VAT-R ma miejsce w sytuacji, gdy przedsiębiorca:
- świadczy usługi jubilerskie, prawnicze lub doradcze,
- w danym roku podatkowym będzie miał ponad 150 000 zł obrotu ze sprzedaży,
- sprzedaje towary opodatkowane akcyzą.
Nie trzeba samodzielnie zajmować się rejestracją firmy, gdyż to zadanie można zostać wykonane przez doświadczonych konsultantów. Więcej o nich można przeczytać na stronie internetowej https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z rejestracją działalności. Należy jednak zawsze wiedzieć to, że koszty związane z opłaceniem składek ZUS oraz podatków są stałe i dobrze jest je wliczyć w comiesięczne wydatki. Początkujący właściciele przez pierwsze 24 miesiące mogą korzystać z tzw. ,,małego ZUS-u". Jest to opcja skierowana do tych osób, które:
- nie będą świadczyły usług na rzecz poprzedniego pracodawcy,
- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie miały własnego biznesu.
Idealnie sprawdza się także możliwość zawarcia umowy o pracę. W momencie, gdy otrzymuje się co najmniej minimalne miesięczne wynagrodzenie, dany przedsiębiorca musi opłacać wyłącznie składkę zdrowotną.
Składki ZUS przez okres 12 miesięcy są niezmienne, ale zmieniają się koszty związane z wysokością podatku. Jest on zależny od obrotów danej firmy.
Początkowo należy mieć na uwadze to, by zacząć współpracę z doświadczonymi księgowymi. Nie ma sensu zajmować się tym we własnym zakresie, jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia przy rozliczaniu własnego biznesu.
Nie zaszkodzi skorzystać z usług biura rachunkowego, o którym można przeczytać więcej na: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online
Początkowo miesięczne opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie są wysokie, jeśli ma się możliwość korzystania z preferencyjnego ZUSu. Do kosztów prowadzenia danego biznesu zalicza się składki ZUS oraz opłaty związane zarówno z księgowością jak i podatki. Korzystanie z usług profesjonalnej księgowości jest szansą na obniżenie podatku dochodowego przez pierwsze miesiące prowadzenia własnej firmy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz