29 marca z Polski będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Z tej okazji obserwatorium astronomiczne przy kościańskiej wieży ciśnień planuje obserwacje tego zjawiska na Rynku. Czy się powiodą zależy jednak od stopnia zachmurzenia nieba.
Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca ma wystąpić w sobotę, 29 marca. Rozpocznie się o godzinie 11.39 i potrwa do 13.06. Moment maksymalnego zaćmienia przypadnie na 12.22. Trzeba mieć na uwadze fakt, że zaćmienie będzie niewielkie i wynosie u nas 11 procent.
Obserwatorium astronomiczne zaprasza na wspólne obserwacje na Rynek, od godz. 11.30 do 13.10. Na ile udadzą się te obserwacje, zobaczymy. Na jutro nie jest bowiem prognozowane całkowicie bezchmurne niebo, tak jak wygląda to dzisiaj.
Jednocześnie pracownicy obserwatorium przestrzegają przed niewłaściwą obserwacją. Bezpośrednie wpatrywanie się w Słońce może doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Bezpieczne są jedynie specjalne do tego przygotowane okulary lub szkiełka spawalnicze o mocy co najmniej 14. Specjalistyczne okulary będą dostępne na Rynku.
Do obserwacji Słońca nie należy natomiast stosować dyskietek, płyt CD, osmalonych szkieł, filtrów spawalniczych o małej mocy, zwykłych okularów słonecznych, zdjęć rentgenowskich i tym podobnych przedmiotów.
Całe zjawisko zaćmienia z Ziemi będzie widoczne w zachodniej, środkowej i północnej Europie, na północnym Atlantyku, na Grenlandii, Morzu Arktycznym i we wschodniej Kanadzie (m.in. na półwyspie Labrador, na Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii), a także m.in. w Senegalu, Gambii, Mauretanii, Saharze Zachodniej, Maroku i zachodniej Algierii. Zaćmienie osiągnie swoje maksimum nad północnym Labradorem, gdzie faza maksymalna osiągnie 93,61 proc. W Polsce, w zależności od miejsca obserwacji, maksymalna widoczna faza zaćmienia osiągnie od około 12 proc. (Kraków) do ok. 26 proc. (Szczecin).
O tym, czy wydarzenie na kościańskim Rynku się odbędzie, obserwatorium będzie informować na swojej stronie internetowej: http://wieza.koscian.pl/ oraz na wydarzeniu na Facebooku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz