Zamknij

W Kościanie stanie olejomat. „Selekt” podpisał umowę

17:42, 06.02.2025 Aktualizacja: 09:14, 11.02.2025
Skomentuj

W czwartek, 6 lutego w siedzibie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – Selekt” podpisano umowę pomiędzy związkiem a firmą Emka Oil dostarczającą maszyny do zbierania zużytego oleju spożywczego. Na terenie całego związku stanie 10 takich urządzeń, w tym w Kościanie i Czempiniu.

Zanim nastąpiło podpisanie umowy, zasady działania olejomatów krok po kroku podczas prezentacji wyjaśniali przedstawiciele firmy Emka Oil, która będzie dostarczać nową usługę.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Selektu reprezentowani przez zastępcę przewodniczącego zarządu, główną księgową oraz przewodniczącą zarządu Dorotę Lew-Pilarską. Ponadto obecni byli reprezentanci zaprzyjaźnionych związków oraz przedstawiciele firmy Emka. W roli obserwatora pojawił się ponadto burmistrz Kościana Sławomir Kaczmarek.

Zarząd Związku zdecydował się na nawiązanie współpracy z firmą Emka, aby umożliwić naszym mieszkańcom recykling oleju w olejomatach. Jest to innowacyjny projekt w skali kraju. Jak mi przekazano na obecną chwilę w całej Polsce są dopiero 34 olejomaty. Na terenie naszego Związku w przyszłym tygodniu nastąpi montaż tych urządzeń i powstanie ich aż 10wyjaśniła Dorota Lew-Pilarska, prezes „Selektu”.

[FOTORELACJA]3385[/FOTORELACJA]

Olejomaty na początek staną na terenie największych gmin wchodzących w skład związku, czyli w  Komornikach, Zbąszyniu, Dopiewie, Stęszewie, Opalenicy, Grodzisku Wielkopolskim, Puszczykowie, Buku, a także w Czempiniu i Kościanie. Dodajmy, że nowe urządzenia mają być montowane od przyszłego tygodnia. W Kościanie olejomat stanie na ul. Bernardyńskiej, pomiędzy funkcjonującym tu już od dłuższego czasu pojemnikiem na zużyte baterie i żarówki a powstałą niedawno Jadłodzielnią. Infrastruktura jest już przygotowana.

Dziś inaugurujemy działanie olejomatów na terenie Wielkopolskipodkreśliła Małgorzata Rdest, wiceprezes zarządu spółki Emka Oil. To dzięki państwu mieszkańcy poszczególnych gmin pozyskają fantastyczną okazję do selektywnej zbiórki zużytego oleju spożywczego. Dla nas ważna jest jednak także edukacja, to jeden z filarów tego przedsięwzięcia. To edukacja dorosłych, ale także młodzieży i dzieci. Dlatego w ramach całego przedsięwzięcia zobowiązujemy się odwiedzać wraz z gronem ekologów przedszkola i szkoły, by uświadamiać naszych małych ambasadorów ekologii.

Jak to działa?

System kierowany jest do odbiorców indywidualnych w ramach gospodarki komunalnej gmin. Chodzi o to, by zachęcać mieszkańców do zbierania zużytego oleju kuchennego po smażeniu, użytego do sałatek, ale też z konserw czy masła. Dzięki temu zebrany olej zamiast trafić do rur kanalizacyjnych i powodować ich niedrożność, zostaje poddany procesowi recyklingu.

Należy zwrócić uwagę, że olejomat, to nie obowiązek, ale będą mogli korzystać z niego zainteresowani mieszkańcy. Ci, którzy się na to nie zdecydują, powinni jednak przestrzegać zasady, by zużytego oleju nie zmywać wodą, ale odlać do dowolnego pojemnika, a następnie wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Tym niemniej, by zachęcić odbiorców do korzystania z systemu, za każdą oddaną i zapełnioną butelkę, będą przyznawane punkty. Po zebraniu ich odpowiedniej liczby, będą one wymieniane na nagrody. W różnej postaci, ale m.in. na sadzonki drzewek.

By móc korzystać z olejomatu, trzeba zacząć od pobrania aplikacji na telefon i zarejestrowania się w systemie. Dzięki temu, za pomocą kodu QR, będzie można pobrać pustą butelkę, pochodzącą z recyklingu, z urządzenia. Do tej butelki należy gromadzić zużyty olej, a gdy się ona wypełni, oddać do maszyny zebrany olej i zdobyć punkty. Dodajmy, że każda pobrana butelka jest przypisana do konkretnego użytkownika.

Z urządzenia mogą przy tym korzystać wszyscy indywidualni odbiorcy, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

ZenZen

0 0

Kolejny dyskusyjny pomysł. Po pierwsze wykluczający osoby starsze i te, które nie korzystają ze smartfonów, które nie zeskanują kodu QR, nie ściągną aplikacji ani nie zarejestrują się w systemie. Po drugie latanie po butelkę i z powrotem z pełną butelką oleju też średnie, bo niby dlaczego nie można oddać starego oleju w butelce, w której się go na przykład kupiło? Taki system powinien być prosty i szybki. Chętnie poczytam opinie osób z gmin, w których olejomaty już funkcjonują.

18:58, 06.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Piotr Piotr

3 0

Może to szanowne grono zajmie się problemem utylizacji styropianu i materiałów budowlanych bo na dzień dzisiejszy nie ma gdzie tych materiałów oddać ani płatnie ani bezplatnie.Co z tym zrobić .?

09:33, 07.02.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AsAs

0 2

Skoro nie wiesz, to się dowiedz. A nie wypisujesz bzdury ze nie ma gdzie.

00:14, 09.02.2025

MieszkaniecMieszkaniec

2 0

Co mam zrobić z elektroodpadem typu mikrofala, odkurzacz? Punkty elektrośmieci mają szpary na żarówki, telefony, baterie, nic większego 🙁 Ze styropianem budowlanym to się najezdzilem jak *%#)!& Ale co z tego skoro mamy olejomat

02:26, 09.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%